Nasze podejście do pracy – co myśli Pan/i o swojej pracy?

Podejście do pracyPolacy mieli możliwości odpowiedzi na pytanie postawione w tytule. Zastanawiające jest, czy jesteśmy narodem, który chodzi do pracy z obowiązku czy z przyjemności? Zobaczmy, jaką odpowiedź przyniesie nam analiza badań…

Odpowiedź jest dość jednoznaczna i dostarcza nam jej „Barometr pracownika” opracowany przez Ipsos.

Podejście do pracy w Polsce

Z badań wynika, że jedna trzecia Polaków niechętnie chodzi do swojej pracy i ma raczej negatywne podejście do pracy. Traktuje ją jako obowiązek, wiąże z rutyną. Wskazaliśmy również, że brakuje nam motywacji i zaangażowania do wykonywania swojej pracy. Kształtuje się z tego obraz osób smutnych, sfrustrowanych, znudzonych, bez pasji czy zaangażowania.

Tylko 20% osób powiedziało, że praca jest dla nich przyjemnością, a kolejne 15 i 6%, że daje im poczucie bezpieczeństwa i dumy.

Wynika z tego, że ponad połowa Polaków ma negatywny stosunek do swojej pracy. W opozycji do nich jest 41% mieszkańców naszego kraju.

Podejście do pracy w Polsce

Czy jest Pan/i zadowolony/a ze swojej pracy?

To kolejne z pytań, na które badanie daje nam odpowiedź. Co dziwne wyniki świadczące o zadowoleniu różnią się od naszego podejścia do pracy. I tak:

  • 30% spośród nas jest zdecydowanie zadowolonych ze swojej pracy
  • 48% badanych odpowiedziało, że są raczej zadowoleni
  • 13% wykazuje obojętne podejście do zadowolenia w pracy
  • łącznie 9% Polaków powiedziało, że są średnio lub zdecydowanie niezadowoleni

Zadowolenia z pracy zdecydowanie rośnie. W 1994 roku co druga osoba uważała, że jej praca ma sens i wykonuje ważne zadania. Dziś takie przeświadczenie ma ponad 80% badanych osób.

Jesteśmy najbardziej zadowoleni z relacji z pracodawcą oraz z atmosfery w pracy. Brak takiego zadowolenia to najczęstsze przyczyny odejścia z pracy, tuż za nimi są zbyt niskie wynagrodzenie i brak zawodowych perspektyw rozwoju.

Podejście do pracy jest w zdecydowanej opozycji wobec zadowolenia. Wyniki te są ze sobą sprzeczne i tym samym nasuwa się pytanie – czy można być z jednej strony zadowolonym, a z drugiej strony traktować pracę jako obowiązek? Wydaje się, że nie. Jednak skoro 78% osób jest zadowolonych, a  tylko 41 ma pozytywne podejście to coś w opiniach Polaków budzi wątpliwości.

Miejmy jednak nadzieję, że każdego roku będzie wzrastała liczba osób, które będą zadowolone i będą przejawiały radosne podejście do pracy.

Jedna myśl w “Nasze podejście do pracy – co myśli Pan/i o swojej pracy?

  1. Niektóre zawody nie wymagają większego poświęcenia, jak np. zawody medyczne. Moim zdaniem satysfakcja z wykonywanej pracy jest bardzo ważna. Jeśli chodzimy z przyjemnością do pracy, uważamy, że nasze zarobki są adekwatne to pracy – to wtedy nasza praca jest bardziej efektywna. Nie ma nic gorszego, niż wiecznie niezadowolony pracownik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *