Dlaczego w sprzedaży jest duża rotacja?

Sprzedaż jest niewątpliwie branżą, która cieszy się największą liczbą ogłoszeń o pracę. Kusi dostępnością i atrakcyjnym wynagrodzeniem. Jest to również branża, w której rotacja jest bardzo duża, a swoich sił nieustannie próbują nowi pracownicy. Dlaczego tak się dzieje?

Brak wystarczających kompetencji

W sprzedaży ważne są umiejętności i „iskra” handlowca. Wyższe wykształcenie nie zapewni nam dobrych wyników. Trzeba być komunikatywnym, asertywnym, zorientowanym na cel i klienta, umieć podejmować inicjatywę i budować relacje biznesowe. Przydaje się także wytrwałość i cierpliwość.

Pierwsza praca

Dostać pracę w sprzedaży jest dość łatwo. Pracodawcy nie wymagają doświadczenia, dlatego wielu młodych ludzi swoją karierę zaczyna właśnie od tej branży. Jednak pracownik bez doświadczenia, odpowiednich szkoleń i umiejętności często nie radzi sobie z brakiem efektów. Szybko demotywuje się, co bywa powodem zmiany pracy.

Enigmatyczne ogłoszenie

Powodem szybkiego rozstania z firmą jest też brak znajomości realiów pracy w sprzedaży. Jeśli ogłoszenie jest niejasne, a podczas rozmowy kwalifikacyjnej warunki finansowe nie zostaną jasno określone – może się okazać, że nasze wyobrażenia rozminęły się z rzeczywistością. Ważne jest więc, aby podczas rekrutacji dopytywać o zasady wynagradzania i system prowizyjny.

Powinniśmy otrzymać informację, jaka będzie faktycznie wysokość podstawy i jaki procent wynagrodzenia stanowi prowizja. Warto też zapytać, czy są progi sprzedażowe, a jeśli tak – jakiej wysokości. Od nich bowiem zależy, czy pracownikowi będzie przysługiwać prowizja.

Brak satysfakcji

Barak dopasowania do organizacji czy firmy, w której pracujemy może sprawić, że stracimy wiarę w sens sprzedaży. Bywa, że ktoś rezygnuje z dobrze płatnej pracy i przechodzi do konkurencji właśnie po to, żeby sprzedawać produkty, które uważa za wartościowe i dające poczucie społecznego prestiżu.

Lepsza oferta

Specjaliści, którzy mają już doświadczenie i osiągają wysokie wyniki sprzedażowe, otrzymują konkurencyjne oferty pracy. Nawet jeżeli dostają już atrakcyjne wynagrodzenie, to kuszą ich premie czy benefity proponowane u innego pracodawcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *