Jeśli nie doświadczeniem, czym przekonać pracodawcę?

0010052509Q-565x849

Szukając pracownika, pracodawca zwraca uwagę przede wszystkim na wykształcenie, doświadczenie zawodowe i znajomość języków obcych. Niestety, wielu młodym ludziom po studiach brak doświadczenia. Oto kilka sposobów na przekonanie pracodawcy, że to właśnie nas warto zatrudnić.

Po pierwsze: certyfikaty językowe

Obecnie na rynku pracy znajomość języków obcych jest niezbędna. Czasami pracodawcy wręcz zaznaczają, aby w CV nie wpisywać języka angielskiego jako języka obcego, ponieważ nieoficjalnie jest to język urzędowy na całym świecie. Dobrze jest mieć potwierdzenie znajomości danego języka aby w przyszłym pracodawcy nie wzbudzać wątpliwości co do naszych kompetencji.

Aktualnie czterema najpopularniejszymi językami obcymi są: angielski, niemiecki, francuski i włoski. Certyfikaty państwowe można podzielić na stopnie zaawansowania i tak od najniższego będą to A1-A2, B1-B2, C1-C2. Egzaminy państwowe kończące kurs językowy można zdawać w największych miastach w Polsce – Warszawie, Krakowie, Łodzi, Poznaniu itd. Certyfikaty z języka angielskiego to FCE (poziom A1, A2), CAE (B1, B2) i CPE (C1, C2). Università per Stranieri di Siena, Perugia czy Roma (czyli Uniwersytet dla obcokrajowców w Sienie, Perugii i Rzymie) proponuje z kolei certyfikaty CILS na każdym poziomie zaawansowania. Z niemieckiego dostępne w Polsce i w Europie certyfikaty to Srart Deutsh 1, 2 ( A1, A2), Zertifikat Deutsch ( B1), specjalny certyfikat potwierdzający znajomość języka pracy i biznesu tj. Zertyfikat Deutsch Für den Beruf (B2), Goethe Zertifikat (B2, C1, C2) i kolejny specjalistyczny certyfikat dostępny powyżej 18-tego roku życia – Prüfung Wirtshaftsdeutsch International (C1). Znajomość języka francuskiego możemy potwierdzić certyfikatem DELF ( A1, A2, B1, B2) i DALF ( C1, C2).

Ceny kursów kończących się egzaminem państwowym wahają się w granicach od 1500 do 2000 złotych, a koszt egzaminu to 200 – 500 zł. Certyfikowany kurs z języka włoskiego we Włoszech kosztuje około 80 euro, plus egzamin 120 euro.

Po drugie: studia podyplomowe

Czy warto iść na studia podyplomowe i dlaczego? To pytanie należy sobie zadać zaraz po ukończeniu studiów licencjackich. Studia podyplomowe mogą być alternatywą dla studiów uzupełniających magisterskich. Zazwyczaj studenci podejmują taką decyzję jeśli pragną poszerzyć horyzonty praktyczne i teoretyczne. Studia podyplomowe często odbywają się na zjazdach weekendowych i dają możliwość podjęcia praktyki zawodowej. Dzięki temu dają możliwość zaistnienia na rynku pracy.

Absolwenci stacjonarnych studiów licencjackich decydują się na „podyplomówkę” dużo rzadziej, ale jeśli to robią, to dlatego, że chcą szybko iść do pracy, a nie mają wiedzy praktycznej. Z rozmów z pracodawcami wynika, że oni bardzo cenią takich kandydatów, bo studia podyplomowe prowadzone są przez praktyków i wybitnych specjalistów – zaznacza Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektor Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego.

Studia podyplomowe to programy nauczania adekwatne do wymagań rynku pracy i zgodne z obowiązującymi normami prawnymi – przekonują szkoły wyższe zarówno państwowe jak i prywatne. Często bywa tak, że studenci decydują się na podyplomówki w celu zmiany specjalizacji, co – oprócz podniesienia kwalifikacji – daje zastrzyk wiedzy z zupełnie innej dziedziny.

Studia podyplomowe kosztują sporo, ale w skali roku różnice finansowe nie będą mocno odczuwalne. Zyskamy za to pewność, że ta inwestycja przyniesie oczekiwane efekty i podniesie naszą wartość na rynku pracy.

Czy studia MBA są rzeczywiście opłacalne?

MBA- czyli Masters of Business Administration to stopień akademicki przyznawany po studiach licencjackich. Doświadczenie może być wymagane, ale nie musi. W Polsce takie studia trwają od roku do dwóch lat i można je realizować praktycznie na wszystkich głównych uczelniach w kraju.

Pierwsze tego typu studia zaczęto organizować w USA na początku lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Wiązało się to z powstaniem pierwszej amerykańskiej szkoły biznesu – Wharton School of the University of Pennsylvania w 1881 roku. W Polsce studia MBA pojawiły się kilkadziesiąt lat później.

Ukończenie MBA jest formalnym zaświadczeniem o uzyskaniu kwalifikacji menedżerskich na poziomie światowym i daje możliwość zdobycia wiedzy na temat ekonomii, biznesu, rachunkowości zarządczej oraz zarządzania strategicznego i finansowego. Od tego roku Uniwersytet Śląski rozpoczyna realizacje tego programu studiów przy współpracy z Gdańską Fundacją Kształcenia Menedżerów.

Studia MBA do tanich nie należą i na całym świecie zostały zgodnie okrzyknięte – z jednej strony najdroższymi, a z drugiej – najbardziej prestiżowymi studiami na świecie. W Polsce ich koszt wynosi od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jednak pomimo ogromnych nakładów pieniężnych, jakie trzeba zainwestować w MBA, jest to z pewnością inwestycja zwrotna.

Pracodawcy cenią sobie pracowników wykwalifikowanych, mających potwierdzenie umiejętności w postaci kursów, certyfikatów językowych czy staży, które zapewniają studia podyplomowe i MBA. Nie są to małe wydatki ale zawsze warto pamiętać, że inwestując w siebie, podnosimy swoje kwalifikacje stając się zarazem bardziej atrakcyjnym kandydatem na coraz bardziej wymagającym rynku pracy oferującym niejednokrotnie bardzo prestiżowe stanowiska.

Jedna myśl w “Jeśli nie doświadczeniem, czym przekonać pracodawcę?

  1. Zawsze polecam pisanie swojego bloga na tematy związane z przyszłą pracą. W oczach pracodawcy można tylko zyskać na wartości i z najwyższym prawdopodobieństwem mieć wymarzoną pracę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *