Najlepsze miejsca pracy w Europie. Kto zwyciężył?

Wymarzone miejsce pracy
Już po raz dwunasty został opublikowany ranking firmy Great Place to Work Institute. Ich zadaniem jest wybór najlepszych miejsc pracy w Europie. Kilka dni temu poznaliśmy wyniki i możemy szukać odpowiedzi – jakie są najlepsze miejsca pracy na naszym kontynencie?

Kryteria wyboru

Są pewne ustalone kryteria minimalne, które firma musi spełniać, by znaleźć się w rankingu. I tak wśród nich można wyróżnić, takie, które mówią o tym, że:
  • firma musi zatrudniać na całym świecie tysiąc lub więcej pracowników. 40% z nich musi pracować w oddziałach poza krajem, który związany jest z główną siedzibą.
  • firma musi klasyfikować się na listach najlepszych miejsc pracy w minimum trzech krajach.

Ranking

Choć wszystkich najbardziej interesuje czołówka, to ranking jest znacznie bardziej rozbudowany. Znajdziemy w nim 100 firm. Z czego 25 to firmy międzynarodowe (działalność w wielu krajach), jest także 25 firm dużych (ponad pół tysiąca pracowników) oraz 50 małych i średnich przedsiębiorstw (mniej niż pół tysiąca). Wyniki opierają się na anonimowych ankietach, które wypełniają pracownicy i kwestionariuszach skierowanych do działów HR. Idealne miejsce pracy musi cechować się wysokim poziomem zaufania w firmie oraz wysoką oceną zarządzania kadrą.

Najlepsze miejsca pracy – wyniki

  • Microsoft – 1 miejsce w kategorii firma międzynarodowa. Najwięcej miejsc zajęły firmy właśnie z branży IT – 6.
  • Davidson Consulting – zwycięzca w kategorii dużych firm
  • Cygni – lider w kategorii małych i średnich firm
Polska jest krajem, w którym odnotowano najszybszy wzrost wskaźnika zaufania w firmach. Jest to niezwykle ważne, ponieważ element ten mówi o nastrojach pracowników. Świadczy to o tym, że Polacy są coraz częściej zadowoleni ze swoich miejsc pracy oraz warunków.
Firmom powinno zależeć, by znaleźć się w rankingu najlepszych miejsc pracy w Europie. Coraz większe znaczenie ma tutaj kwestia wizerunkowa firmy, która może przełożyć się na jej wyniki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *