Nietypowe zawody: fundraiser

FundraiserDziś kolejny raz spotkamy się z nietypowymi zawodami. To co znane z rzeczywistości, niekoniecznie jest nam znane pod konkretnym pojęciem. Dlatego dziś odpowiemy na pytanie – kim jest fundraiser?

Co robi fundraiser?

Taka osoba zajmuje się przede wszystkim pieniędzmi. Głównym celem fundraisera jest zdobycie funduszy na organizacje pozarządowe. Nie chodzi tu o pozyskiwanie środków jedynie na funkcjonowanie danej organizacji, ale także wsparcie konkretnych projektów czy działań. Mają one głównie charakter pomocowy. Poprzez pozyskanie funduszy organizacje chcą zmieniać dany wycinek rzeczywistości. Mało kto interesuje się funkcjonowaniem poszczególnych organizacji, dlatego te muszą „wyjść” z inicjatywami do ludzi. To właśnie jest kluczowym obowiązkiem fundraisera.

Co musi potrafić?

Przede wszystkim powinien umieć pisać wnioski, by pozyskiwać środki, np. od państwa. Musi umieć pisać i rozmawiać w sposób, który wzbudzi zaufanie fundatorów. W końcu nikt nie przekaże pieniędzy osobie i celowi, który kogoś nie przekona. Z tymi umiejętnościami związany jest zestaw cech osobowościowych – należy być miłym, uprzejmym, grzecznym, kulturalnym, ale także pełnym entuzjazmu. Trzeba potrafić słuchać i odpowiadać w przekonujący dla rozmówcy sposób. Fundraiser powinien także znać zasady negocjacji. Najważniejsze jest, by pracę tę wykonywać z pasją. Pozyskiwanie funduszy nie jest zadaniem prostym ani szybkim. Dlatego trzeba wierzyć w powodzenie akcji oraz z miłością podchodzić do samego celu. Jeśli ktoś nie wierzy w to co robi, to nie uda mu się przekonać do swoich racji innych osób.

Zawód fundraiser powiązany jest z szerszym pojęciem, czynnością, procesem, czyli fundraisingiem. Jest to po prostu sam proces zbierania tego typu środków przez zawodowych fundraiserów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *