Nietypowe zawody – wedding planner

konsultant ślubny

Słyszeliście już o zawodzie wedding planner? Kim jest? Jakie cechy powinien posiadać? Kto może nim zostać? Postaram się odpowiedzieć na te pytania.

Ślub jak z bajki – która kobieta o nim nie marzy? Jaki mężczyzna – nawet dla swojego spokoju nie chce, aby ten dzień był dla jego wybranki wyjątkowy?
Definicji ślubu idealnego będzie tyle, ile par narzeczonych. Wedding planner, czyli konsultant ślubny to osoba, pomagająca w spełnianiu marzeń par planujących ślub.
Oczywiście nie za darmo!

W praktyce konsultant ślubny to zawód wielu spotkań, ciągłych negocjacji, ciągłych rozmów i korespondencji oraz uzyskiwania kompromisów. Para zatrudniająca wedding planner’a chce osiągnąć konkretny efekt końcowy bez dużego angażowania się w ślubne przygotowania.
Konsultant ślubny to ktoś, kto zajmie się formalnościami, pomorze wybrać odpowiednią salę, oprawę muzyczną, oprawę wizualną – zajmie się każdym, nawet najmniejszym detalem.

Jakie cechy powinien posiadać konsultant ślubny?

Dobry konsultant ślubny powinien posiadać cechy typowego menadżera. Zawód ten ma wiele wspólnego z pracą marketingowca. Planowanie, negocjacje, podpisywanie umów, koordynacja pracy podwykonawców. Konsultant ślubny to również dobry obserwator, który potrafi przewidzieć obawy klienta, potrafi mediować między narzeczonymi, ich rodzinami, potrafi współpracować z różnymi parami – tymi bardziej zdecydowanymi, wymagającymi lub nie mającymi precyzyjnej wizji tego dnia. Dzień ślubu jest dla wielu dniem wielu stresów, niespodziewanych sytuacji, zatem profesjonalny konsultant powinien umieć rozładować napięcie, jednocześnie radząc sobie z następującymi problemami. Wedding planner powinien cechować się zdolnością organizacji czasu swojej pracy.

Czy w zawodzie konsultanta ślubnego odnajdują się tylko kobiety?

Branża ślubna jest dość specyficzna, choć pozornie podobna jest do organizacji eventów, w której często spotyka się mężczyzn. Przy organizacji ślubu i wesela, zazwyczaj jednak lepiej czują się kobiety. To kobiety są zazwyczaj bardziej zaangażowane w planowanie ślubu. Przyszła Panna Młoda jest przejęta swoją rolą – to ona najczęściej współpracuje z konsultantem ślubnym. W Polsce jest kilku konsultantów ślubnych, ale często działają w duecie z kobietami.

Jedna myśl w “Nietypowe zawody – wedding planner

  1. W sumie ciekaw jestem, czy w Polsce juz dzialaja wedding plannerzy. Usluga chyba pochodzi ze Stanow i mogli pozwolic sobie na nia bogaci ludzie. Mysle, ze w Polsce moze byc podobnie. A moze to jest ciekawa nisza rynkowa do wypelnienia dla przedsiebiorczych osob?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *