Popraw swoją efektywność w pracy

Tylko 29% Polaków pracuje efektywnie przez 8 godzin i więcej – wynika z sondy przeprowadzonej przez portal rynekpracy.pl. Nasza efektywność w pracy zależy od wielu czynników. Na efektywność wpływa w znacznym stopniu to, jak się czujemy i w jakiej jesteśmy kondycji. Jeśli w pracy pojawiamy się niewyspani, nasz organizm będzie ten sen, którego mu zabrakło, powoli odbierał w ciągu dnia. Kawa, rozmowy z współpracownikami, prywatne maile, społeczności… Czy tak wygląda Twój dzień w pracy?

Czynniki rozpraszające naszą uwagę

Czynniki rozpraszające naszą uwagę to dystraktory. Słownikowa definicja tego słowa oznacza wszystkie elementy zewnętrzne, które zaburzają skupienie, czynnie przyczyniając się do spadku efektywności. Jednym z najważniejszych składników, rozpraszających naszą uwagę w pracy jest hałas. Kolejne to ludzie, bałagan, a nawet zadania, które nie pozwalają się nam skoncentrować na tym, które obecnie wykonujemy. Poprawić swą produktywność można bardzo łatwo, po pierwsze należy zlokalizować czynnik rozpraszający. W drugiej kolejności powinniśmy rozpocząć pracę nad samym sobą, aby spróbować dany czynnik wyeliminować.

Jak sobie z nimi radzić?

Zanim przedstawię jak sobie z radzić z czynnikami, które rozpraszają nas w pracy, opiszę kto jest narażony na problemy ze strony dystraktorów. Najbardziej podatni na dekoncentrujące zewnętrzne wpływy są bowiem pracownicy biurowi oraz wszyscy ci, którzy wykonują swą pracę w domu. Dobry przykład? Telefon komórkowy, który potrafi przeszkodzić podczas pracy, szczególnie tej wykonywanej w domu. Uznajmy go za problem. Pierwszą rzeczą podczas pracy, którą należy zrobić, to wyłączyć albo wyciszyć telefon. Czynność ta, na pozór błaha, pozwoli zwiększyć efektywność. Podobnie sprawa wygląda u pracowników biurowych. Solidnie wykonywać swe zadania można wtedy, gdy dostosujemy się do pewnych reguł, które pomogą nam w utrzymaniu podczas pracy wysokiego poziomu koncentracji.

Reguły, które mogą pomóc Ci w poprawieniu efektywności w pracy

  • posprzątaj swoje miejsce pracy, by nic cię nie rozpraszało,
  • przygotuj sobie wszystkie niezbędne rzeczy, które będą potrzebne do pracy,
  • wykonuj jedno zadanie naraz!
  • zadbaj o to, by wykonywać swą pracę etapowo,
  • wycisz albo wyłącz telefon, gdy pracujesz (o ile oczywiście nie jest to narzędzie niezbędne do pracy),
  • podczas pracy nie wchodź na Facebooka, który skutecznie odwraca naszą uwagę od rzeczy naprawdę ważnych.

Metody pozbywania się czynników rozpraszających uwagę są proste i jest ich wiele. Należy pamiętać o tym, by nie starać się poprawiać wszystkiego od razu. Spróbujmy działać etapami!

Znacie dobre metody poprawiające efektywność w pracy? Podzielcie się nimi z nami!

Jedna myśl w “Popraw swoją efektywność w pracy

  1. Bardzo dobry blog. Szkoda że rzadko spotyka się takich blogów w internecie.

    Zapisuję stronę do ulubionych, oby tak dalej! :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *