Polacy mieli możliwości odpowiedzi na pytanie postawione w tytule. Zastanawiające jest, czy jesteśmy narodem, który chodzi do pracy z obowiązku czy z przyjemności? Zobaczmy, jaką odpowiedź przyniesie nam analiza badań…
Odpowiedź jest dość jednoznaczna i dostarcza nam jej „Barometr pracownika” opracowany przez Ipsos.
Podejście do pracy w Polsce
Z badań wynika, że jedna trzecia Polaków niechętnie chodzi do swojej pracy i ma raczej negatywne podejście do pracy. Traktuje ją jako obowiązek, wiąże z rutyną. Wskazaliśmy również, że brakuje nam motywacji i zaangażowania do wykonywania swojej pracy. Kształtuje się z tego obraz osób smutnych, sfrustrowanych, znudzonych, bez pasji czy zaangażowania.
Tylko 20% osób powiedziało, że praca jest dla nich przyjemnością, a kolejne 15 i 6%, że daje im poczucie bezpieczeństwa i dumy.
Wynika z tego, że ponad połowa Polaków ma negatywny stosunek do swojej pracy. W opozycji do nich jest 41% mieszkańców naszego kraju.
Czy jest Pan/i zadowolony/a ze swojej pracy?
To kolejne z pytań, na które badanie daje nam odpowiedź. Co dziwne wyniki świadczące o zadowoleniu różnią się od naszego podejścia do pracy. I tak:
- 30% spośród nas jest zdecydowanie zadowolonych ze swojej pracy
- 48% badanych odpowiedziało, że są raczej zadowoleni
- 13% wykazuje obojętne podejście do zadowolenia w pracy
- łącznie 9% Polaków powiedziało, że są średnio lub zdecydowanie niezadowoleni
Zadowolenia z pracy zdecydowanie rośnie. W 1994 roku co druga osoba uważała, że jej praca ma sens i wykonuje ważne zadania. Dziś takie przeświadczenie ma ponad 80% badanych osób.
Jesteśmy najbardziej zadowoleni z relacji z pracodawcą oraz z atmosfery w pracy. Brak takiego zadowolenia to najczęstsze przyczyny odejścia z pracy, tuż za nimi są zbyt niskie wynagrodzenie i brak zawodowych perspektyw rozwoju.
Podejście do pracy jest w zdecydowanej opozycji wobec zadowolenia. Wyniki te są ze sobą sprzeczne i tym samym nasuwa się pytanie – czy można być z jednej strony zadowolonym, a z drugiej strony traktować pracę jako obowiązek? Wydaje się, że nie. Jednak skoro 78% osób jest zadowolonych, a tylko 41 ma pozytywne podejście to coś w opiniach Polaków budzi wątpliwości.
Miejmy jednak nadzieję, że każdego roku będzie wzrastała liczba osób, które będą zadowolone i będą przejawiały radosne podejście do pracy.
Niektóre zawody nie wymagają większego poświęcenia, jak np. zawody medyczne. Moim zdaniem satysfakcja z wykonywanej pracy jest bardzo ważna. Jeśli chodzimy z przyjemnością do pracy, uważamy, że nasze zarobki są adekwatne to pracy – to wtedy nasza praca jest bardziej efektywna. Nie ma nic gorszego, niż wiecznie niezadowolony pracownik.