Kongres Nowej Prawicy, a praca

Kongres Nowej Prawicy - logoKongres Nowej Prawicy i Janusz Korwin-Mikke – to nazwa i nazwisko, które praktycznie codziennie pojawią się w mediach. Postanowiliśmy przybliżyć program partii, analizując punkty, które dotyczą pracy, rynku pracy, gospodarki.

Kongres Nowej Pracy jest obecnie na fali wznoszącej. Może się okazać, że zbliżające się wybory do Parlamentu Europejskiego będą traktowane przez partię jako sukces. Już za kilkanaście dni okaże się, czy sprawdzą się prognozy przedwyborcze. Jednak oprócz charyzmatycznej postaci lidera niewiele osób wie, jaki jest program tej partii. Zresztą niewiele osób zna postulaty jakiejkolwiek polskiej partii. W związku z tym, że Kongres Nowej Prawicy jest obecnie niezwykle popularny, ale dla niektórych również nowy – przedstawimy program, który wiąże się z tematyką pracy.

Program KNP

Z dość krótkiego i konkretnego programu wyciągnęłam właściwie trzy punkty, które wiążą się z pracą. W gestii każdego zainteresowanego jest zastanowienie się – czy mnie to odpowiada? Czy warto zagłosować na tę partię?

„Dość grabieży podatkowej” – pod tym dość ogólnym hasłem kryją się wszystkie zmiany, jakie partia chce wprowadzić w kwestii podatków. Podatki to oczywiście dziedzina, która zainteresuje każdego pracownika i obywatela. „Obniżymy i uprościmy podatki, zniesiemy PIT i wprowadzimy dobrowolne ubezpieczenia emerytalne oparte na skutecznym i uczciwym systemie kapitałowym”. Frazy brzmią dość ogólnie, standardowo. Większość jednak przekona się do słów – obniżymy, uprościmy, zniesiemy. Póki co nie można zarzucić, że hasła są niewłaściwe czy nierealne. Szczegółów tej polityki trzeba szukać w słowach lidera, a na ewentualną realizację należy poczekać. O ile oczywiście partii uda się wejść do Sejmu.

„Urzędy dla ludzi, nie dla urzędników” – urzędy i urzędnicy to najczęściej zmora pracowników i pracodawców. Na samą myśl o wizycie w urzędzie wielu odchodzi ochota na załatwianie jakichś spraw czy prowadzenie biznesu. Partia obiecuje – „ Uprościmy procedury i radykalnie ograniczymy biurokrację. Postawimy na niewielki lecz profesjonalny korpus przyjaznych urzędników”. Patrząc na kolejki w niektórych urzędach obniżenie liczby urzędników jest posunięciem ryzykowanym. Postawienie na ich profesjonalizację wydaje się trafnym ruchem. Z drugiej strony często spotykamy się z błędami popełnianymi w urzędach. W związku z tym w programie znajdziemy zapis o odpowiedzialności, którą mają podejmować urzędnicy.

„Uwolnimy energię obywateli” – zakazy, procedury, przepisy, koncesje to argumenty za tym, żeby nie otwierać własnego przedsiębiorstwa. KNP mówi w tym temacie o ich zniesieniu, zadbaniu o stabilność i jednoznaczną interpretację.

Wiele, szczególnie młodych, osób deklaruje chęć oddania swojego głosu właśnie na Kongres Nowej Prawicy. Niewiele osób poza przekonaniem ma argumenty – dlaczego warto? Mam nadzieję, że wszyscy zainteresowani głosowaniem już mają argumenty „za”. Jeśli komuś natomiast nie opowiada ta opcja, to również otrzymał argumenty, tylko  te będące „przeciw”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *