Nie taki pierwszy dzień w nowej pracy straszny…

Stres związany z pierwszym dniem pracy

Pierwszy dzień w nowej pracy nieodzownie związany jest z wielkimi emocjami. Strachem i stresem przed tym co nieznane, ale także pozytywną ekscytacją w związku z nowym doświadczeniem. Bardzo często obawy zwyciężają i zjada nas stres, który uniemożliwia pokazanie się z jak najlepszej strony. Czy musi tak być? Niekoniecznie!

Wchodząc w nowe środowisko i społeczność nigdy nie mamy pewności, czy zostaniemy dobrze odebrani, czy poradzimy sobie z nowymi obowiązkami i w końcu czy nowa praca da nam tyle satysfakcji ile byśmy oczekiwali. Te i wiele innych pytań połączyć można z każdą sytuacją, która wprowadza w naszym życiu jakiekolwiek zmiany. Istotne jest podejście i wiara w to, że zaczyna się dla nas nowy dobry etap.  Co najważniejsze: NIE WPADAĆ W PANIKĘ!

Etap pierwszy: WYŚPIJ SIĘ

Ten ważny dzień będzie wymagał od Ciebie ogromnego skupienia i pokładów energii, dlatego warto porządnie się wyspać i zregenerować siły. Jeżeli w poprzedniej pracy Twoja „dniówka” rozpoczynała się o innej porze lub po prostu nie jesteś przyzwyczajony do wcześniejszego wstawania musisz stopniowo przyzwyczajać swój organizm tak, aby tego pierwszego dnia nie być ospałym i koncentrować się jedynie na tym  gdzie znajduje się ekspres do kawy i jak z niego korzystać.

Etap drugi: UBIERZ SIĘ ODPOWIEDNIO

Jak głosi tysiące razy powtarzana zasada: ważne jest pierwsze wrażenie. Co prawda ze swoim przełożonym zetknąłeś się już w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej, nie jest on jednak jedynym pracownikiem firmy. Zadbaj o to, aby wygląd nie zaważył na kontaktach z nowymi współpracownikami. Najlepiej już na etapie rozmowy z przyszłym pracodawcą rozejrzeć się trochę po firmie i poobserwować jak jej pracownicy chodzą ubrani (oczywiście jeżeli rozmowa kwalifikacyjna odbywała się w firmie). Jeżeli nie mieliśmy okazji się o tym przekonać lub po prostu w stresie nie pomyśleliśmy o tym najlepiej jest dobrać w miarę bezpieczną kreację. Klasyczne kroje i stonowane kolory. Spodnie/ spódnica, bluzka/ koszula, marynarka – to neutralne rozwiązanie, aby nie rzucać się zbytnio w oczy i nie wydać się zbyt ekstrawaganckim. No chyba, że wykonujemy artystyczny lub wymagający kreatywności zawód.

 ID-100162782

Etap trzeci: ROZEZNANIE W TERENIE

Przekraczając próg nowej firmy wchodzisz w kompletnie obcy świat. Dlatego Twój bezpośredni przełożony ma obowiązek Cię w niego wprowadzić. I tak pewnie w pierwszej kolejności zapoznasz się z „władzą” firmy, czyli ewentualnym dyrektorem lub szefem wyższej rangi.

Dla Ciebie najważniejsze będzie spotkanie ze współpracownikami, ponieważ to oni będą ci pomagać we wdrażaniu się i zaaklimatyzowaniu się w nowym miejscu. Dlatego warto być czujnym, słuchać i bacznie obserwować wszystko co dzieje się w około i zapisywać sobie wszystkie cenne wskazówki. Następny w kolejności jest regulamin pracy z którym obowiązkowo powinien zapoznać się każdy, reguluje on istotne kwestie, które nie są zawarte w kodeksie pracy, a ich znajomość jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania w danej firmie.  

I wreszcie dochodzimy do Twojego królestwa – biuro, biurko, miejsce które będziesz zajmować w firmie – urządź je według własnego uznania, żeby na starcie czuć się jak najbardziej komfortowo.

Po ogólnym wprowadzeniu w obowiązki zostaniesz sam na sam z nowymi kolegami/ koleżankami to oni pomogą ci przejść przez te kilka pierwszych i najtrudniejszych dni. Nie bój się pytać, uważnie słuchaj i notuj najważniejsze wskazówki, a na pewno nie zginiesz.

POWODZENIA!

Jedna myśl w “Nie taki pierwszy dzień w nowej pracy straszny…

  1. Mój pierwszy dzień w pracy dawno za mną a stres nie opuszcza mnie wcale. Co zrobić jak sobie z nim radzić. Praca obecnie to istne katusze, ciągle pogoń za wynikami i terminami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *