Pierwszy dzień w nowej pracy?

Już za kilka godzin zadzwoni budzik, który ma obudzić Cię do nowej pracy, a Ty nie śpisz, wyczekując w nerwach na jego dźwięk? Zastanawiasz się jak wypaść najlepiej?
A może w ogóle nie odczuwasz stresu, tylko cieszysz się, bo masz szansę na nowe doświadczenia?

Nastawienie świeżo zrekrutowanej osoby do pierwszego dnia w nowej pracy uwarunkowane jest jego charakterem oraz doświadczeniem. Niezależnie od emocji, jakie towarzyszą temu wydarzeniu, warto mieć świadomość, że pierwszy dzień nowego pracownika w firmie to nie tylko test dla niego, ale również dla firmy!

Pierwszy dzień w pracy to sprawdzian dla kultury organizacyjnej firmy. Z przywitaniem nowych pracowników niestety bywa w firmach różnie. Czasem słyszy się, że nowe osoby pojawiające się firmie zastają nieprzygotowane stanowisko pracy oraz brak niezbędnych do pracy narzędzi. Recepcyjny fotel – takie jest ich wspomnienie dotyczące pierwszego dnia w nowej pracy.

O czym pamiętać pierwszego dnia?

Zabierz ze sobą dokumenty

Jeśli umowę będziesz podpisywać w pierwszym dniu pracy, bardzo potrzebne będą Ci dokumenty. Dowód osobisty, świadectwa pracy, dyplomy ukończenia studiów… Zapewne dział HR poinformuje Cię uprzednio o formalnościach, jakie konieczne będą do zrealizowania, nie zapomnij o tym w nerwowych przygotowaniach.

Zadbaj o właściwy wygląd

Po odbyciu rozmowy kwalifikacyjnej zazwyczaj wiemy, jaki dress code obowiązuje w firmie. Jeśli masz wątpliwości – weź pod uwagę charakter działalności firmy.

Nie bój się pytać

Pierwsze dni w nowej pracy to czas, w którym współpracownicy pomagają nam wdrożyć się w nowe obowiązki. Musimy pamiętać, że po pewnym czasie powrócą oni do swoich zadań, a Ty odpowiedzialny będziesz za wykonywanie Twoich obowiązków.

Nie komentuj sposobu funkcjonowanie firmy

Z pewnością pewne rozwiązania funkcjonujące w nowej firmie będą w Twoim odczuciu źle zaplanowane, nieinnowacyjne lub nieefektywne. W pierwszych dniach staraj się jednak unikać komentowania. Twoje uwagi są cenne, ale nie na tym etapie. Będzie lepiej jeżeli najpierw dasz się poznać, a dopiero później wykorzystasz swoją wiedzę i pomysły.

Uśmiechaj się

Uśmiech i otwartość to absolutna podstawa do nawiązania relacji. Pamiętaj, twoi nowi współpracownicy również mogą trochę się ciebie obawiać, sympatyczny uśmiech pomoże więc przełamać atmosferę skrępowania.

Bądź sobą!

Do nowej firmy, współpracowników musisz się w pewnym stopniu dopasować. Pamiętaj – nie musisz udawać kogoś, kim nie jesteś!

Nowe otoczenie, ludzie, nieznane do końca wymagania, zakresy odpowiedzialności. Wszystkiego musisz się uczyć praktycznie od początku – od imion współpracowników, przez obowiązki, na obsłudze automatu z napojami kończąc. Mimo wszystko jest to jednak fajny okres – może o to nam chodziło, taka zmiana była nam potrzebna?

Pamiętaj: Nowa Praca, to Nowa Szansa. Szukaj Pracy z Nowym JOBS.PL

Jedna myśl w “Pierwszy dzień w nowej pracy?

  1. Niby wszystko oczywiste, ale pozyteczne podsumowanie. Doradcy zawodowi mówią o pierwszych 100 dniach w nowej pracy, które są decydujące dla ustalenia pozycji nowego pracownika, a więc krytyczne dla jego sukcesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *