Savoir vivre w biznesie

savoir vivre

Savoir vivre, krótko mówiąc, to konwenans towarzyski, a umiejętność odpowiedniego zachowania w różnych sytuacjach nie jest już tylko cechą mile widzianą, a obowiązkową. Dzisiaj omówimy sobie zasady obowiązujące w sferze biznesowej. Jak dużo wiemy na ten temat i czy sami stosujemy się do wymaganych norm?

Krótki, ogólny wstęp

Według internetowej encyklopedii PWN savoir vivre to zasady właściwego zachowania się w towarzystwie; też: znajomość tych zasad i umiejętność ich stosowania.

Należy również pamiętać iż zespół tych reguł składa się nie tylko z panujących obyczajów, a również kultury języka, odpowiedniej prezentacji (postawy, ubioru, higieny) oraz komunikacji, jak również zachowania w konkretnych sytuacjach, w różnych miejscach, z różnym gronem odbiorców.

Przechodząc do biznesu

Omawiając już typowo zasady savoir vivre w biznesie, przedstawię kilka punktów, o których należy szczególnie pamiętać.

  • Hierarchia – chcąc nie chcąc należy jej przestrzegać. Zapominamy jakie stosunki łączą nas z przełożonymi, ponieważ im wyższą pozycję zawodową zajmuje dana osoba, tym większą ilość przywilejów posiada, bez względu na wiek oraz płeć. Jedną z najbardziej krępujących sytuacji, jest przejście na „ty”. Pamiętajmy, że zawsze powinno wyjść to od osoby obejmującej wyższe stanowisko.
  • Powitanie – jak i kiedy. Przestrzegając powyższej zasady hierarchii oczywiście osoba na niższym stanowisku kłania się pierwsza. Jednak mamy do czynienia z różnymi sytuacjami, gdzie pozycja nie ma znaczenia. Dotyczy to na przykład spotkania mężczyzny i kobiety, gdzie zawsze pierwszy wita się przedstawiciel płci męskiej. Jeżeli natomiast spotykają się osoby tej samej płci, pierwsza odzywa się osoba młodsza. Zasady te były skierowane do powitalnego „dzień dobry”, sytuacja jednak staje się ciekawsza kiedy w grę wchodzi podanie ręki, gdyż to osoba z wyższą rangą pierwsza podaje dłoń, niezależnie od płci drugiej osoby, a podczas spotkania osób na podobnych stanowiskach inicjatywa powinna wyjść od kobiety. Niektóre jednak zasady ulegają zmianie, kiedy pojawia się temat spotkania biznesowego. Wtedy obowiązek pierwszeństwa obowiązkowo przechodzi na gospodarza, którego zadaniem jest jak najlepsze przyjęcie swoich klientów.
  • Kultura osobista – nie zapominamy o nieco uciążliwej zasadzie wstania z krzesła, gdy do pokoju wchodzi nasz przełożony czy klient oraz zwracamy uwagę, aby nie podawać ręki nad stołem czy biurkiem. Ważną kwestią jest częste sprawdzanie poczty służbowej, gdyż szybka reakcja na otrzymywane wiadomości świadczy o naszym profesjonalizmie oraz szacunku do drugiej osoby. Obowiązkowo również, bez względu na sytuację i naszego stanu emocjonalnego, wyrzucamy z naszego słownika wszelkie wulgaryzmy!
  • Ubiór i makijaż w pracy – tutaj koniecznie przestrzegamy biurowego dress code. Ogólnie rzecz ujmując, nasz ubiór powinien być schludny, skromny, dopasowany, stonowany oraz elegancki. Makijaż natomiast naturalny i delikatny. Pilnujemy również, aby nasza opalenizna, naturalna czy też nie, nie wychodziła poza przyjęte normy realnego wyglądu.
  • Pożegnanie z klasą – rzadko całą karierę zawodową odbywamy od początku do końca w jednym miejscu. Kiedy jednak nadchodzi moment odejścia, należy opuścić miejsce pracy i współpracowników w odpowiedni sposób. Mile widziane byłoby spotkanie pożegnalne, którym może być zwykły poczęstunek w firmie, ponieważ w tej sytuacji bardziej liczy się gest niż wielkość imprezy. Ważne jest, aby na takie spotkanie byli zaproszeni wszyscy włącznie z szefem. Informacja o spotkaniu powinna być ogólnodostępna, a później ewentualnie możesz dodatkowo zorganizować nieoficjalne wyjście już tylko z wybranymi osobami. Na koniec powiedz kilka słów o wspólnej pracy oraz podziękuj za cały wspólnie spędzony czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *