Walka o awans

 ID-100227988

Dbasz o swój rozwój, starasz się, robisz wszystko co w twojej mocy, żeby być jak najlepszym, a mimo to kolejny raz awans przeszedł ci koło nosa. Czujesz się rozczarowany i skołowany, bo zupełnie nie rozumiesz, gdzie popełniłeś błąd. Przede wszystkim nie załamuj rąk, widocznie to jeszcze nie Twój czas. Najważniejsze to nieustannie patrzeć przed siebie.

Dlaczego, mimo starań nie mamy szansy na awans:

  • Szef uważa, że najlepiej sprawdzamy się na obecnie zajmowanym stanowisku. Przyczyna nie musi tkwić w braku kompetencji. Wręcz przeciwnie, brak awansu może wynikać z faktu, że na obecnie zajmowanym stanowisku jesteśmy niezastąpieni. Pracodawcy zwyczajnie prościej jest znaleźć nowego pracownika na inne stanowisko (nawet te wyższe rangą), niż szukać kogoś na nasze miejsce. Takie uzasadnienie powinno podziałać budująco. I oczywiście działa. argument ten jest doskonałym punktem wyjścia do rozmowy z pracodawcą na temat podwyżki, która będzie stanowić rekompensatę za brak możliwości awansu.

  •  Luka w kwalifikacjach i brak odpowiednich kompetencji – to chyba jeden z najczęstszych powodów zastoju kariery zawodowej. Szansa na uzyskanie awansu ściśle wiąże się z nieustannym rozwojem osobistym i samodoskonaleniem. W takiej sytuacji należy dokonać dokładnej analizy stanu swojej wiedzy i wymagań jakie stawia przed nami firma, czy branża. Być może mamy solidne podstawy merytoryczne do zajmowania wyższego stanowiska, niż obecne, ale brakuje nam miękkich kompetencji. I na odwrót – jesteśmy komunikatywni, posiadamy silną osobowość, cechy przywódcze, ale brakuje nam rzetelnej wiedzy. Świadomość tego, gdzie tkwi błąd lub ewentualne luki w naszych kompetencjach to pierwszy krok w stronę spełniania swoich zawodowych oczekiwań.

ID-100144019

  • Złe kontakty z zespołem. To już poważniejsza kwestia. Nie od dziś wiadomo, że podstawą do budowania stabilnej pozycji w firmie i w oczach pracodawcy są co najmniej poprawne, a najlepiej bardzo dobre relacje z jej pracownikami. Oczywiście ciężko jest się zaprzyjaźnić ze wszystkimi. warto jednak dbać o komfort pracy swój i innych osób. Nic tak nie zaburza współpracy jak nieporozumienia i plotki. Osoba, która jest życzliwa, otwarta i służy pomocą może liczyć na zdecydowanie większe poparcie i wsparcie, niż ktoś nieustannie szukający konfliktów (o tym jak ważna jest dobra atmosfera w miejscu pracy można przeczytać – TUTAJ!!!).

Jak temu przeciwdziałać?

Spróbuj spojrzeć na swoje CV oczami pracodawcy. Zadaj sobie pytanie, czego byś oczekiwał od osoby starającej się o pracę w Twojej firmie. jakie są mocne, a jakie słabe strony Twoich aplikacyjnych dokumentów. Poproś o obiektywną opinię znajomych z branży, oni też mogą udzielić ci cennych rad. Pewnie zdziwisz się kiedy słabym punktem okaże się zupełnie inna kwestia: kiepski wygląd, brak lojalności, brak zaufania w zespole, niechęć do pracy, podejmowanie wielu złych decyzji. To jak sami oceniamy swoje umiejętności często odbiega od rzeczywistości, lubimy wyolbrzymiać lub przeceniać swoją wartość. Na drodze do sukcesu bardzo ważny jest obiektywizm.

W obiektywnej ocenie pomogą nam także liczne blogi, fora internetowe lub portale społecznościowe poświęcone rynkowi pracy, a także oferty pracy z Polski oraz za granicy. Można tam zaczerpnąć opinii bezstronnych osób, albo podpytać jak wygląda sytuacja w innych przedsiębiorstwach, ponieważ cały problem może tkwić w polityce firmy, która niechętnie pozwala rozwijać skrzydła swoim pracownikom.

Drogi wyjścia są dwie: albo zostaniesz i nadal będziesz się starać, aż ktoś Cię w końcu zauważy, albo poszukasz pracy, w której dostrzegą Twoje starania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *