Testy rekrutacyjne

shutterstock_11033290

Testy rekrutacyjne to już powoli norma. Rekruterzy zapraszają kandydatów do rozwiązywania testów, sprawdzając tym ich osobowość, inteligencję, artyzm, odporność na stres, czy motywację do pracy.

Poza wiedzą i doświadczeniem coraz większe znaczenie mają kompetencje przyszłego pracownika. Umiejętność pracy w zespole, dopasowanie do stanowiska czy przygotowanie merytoryczne.

Dzięki testom można zmierzyć m.in. poziom inteligencji, sprawdzić, jak radzimy sobie ze stresem, czy mamy predyspozycje do bycia liderem, czy potrafimy analitycznie lub kreatywnie myśleć, jak współpracujemy z zespołem. Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można uzyskać właśnie za pomocą takiego testu rekrutacyjnego.

Słowo test budzi czasem obawy, podpowiadamy, jak sobie z nimi poradzić.

Poczytaj, przygotuj się

Pytania rekrutacyjne do końca pozostaną dla ciebie zagadką, ale nie zmienia to faktu, że możesz odrobinę się do nich przygotować. Zapoznaj się z samą ideą takich testów i metodologią. Testy osobowościowe używane podczas rekrutacji, to zazwyczaj: NEO-PI-R, NEO-FII czy CISS, a wśród testów inteligencji znajdziemy np. Testy Matryc Ravena. Porozmawiaj ze znajomymi, którzy mieli już styczność z takimi testami albo poczytaj opinie zamieszczone na forach.

Dopytuj

Jeżeli obawiasz się takiej formy rekrutacji, pracodawca jest bardzo tajemniczy – pytaj. Postaraj dowiedzieć się, jak najwięcej. Dowiedz się, jaki jest cel takiego testu, masz też prawo zapytać o kwalifikacje osób, które będą przeprowadzać test, zatroszcz się o swoje dane osobowe – zapytaj o poufność wyników. Pamiętaj, że masz prawo poznać wyniki badania, a osoba rekrutująca nie powinna archiwizować testów, tylko od razu usuwać je po zakończeniu rekrutacji.

Ta wiedza sprawi, ze poczujesz się komfortowo, będziesz spokojniejszy i bardziej pewny siebie.

Nie udawaj

Pamiętaj, że w testach osobowościowych nie chodzi o wskazanie poprawnej odpowiedzi, ale wybranie zdania, które najlepiej cię opisuje. Rekruterzy w ten sposób szukają kandydatów, którzy charakterologicznie będą najlepiej pasować do danego stanowiska. Nie warto udawać kogoś, kim się nie jest, bo konsekwencje tych manipulacji możesz ponieść w przyszłości. Dlatego lepiej nie kłamać, tylko szczerze odpowiadać na pytania.

Wypocznij

Przed rekrutacją postaraj się odpocząć, wyśpij się, zrób coś dla siebie. Zadbaj o pełne skupienie i koncentrację podczas testu. Spróbuj uwolnić się od myśli, że od odpowiedzi zależy to, czy dostaniesz pracę.

Wyciągnij wnioski

Nie obwiniaj się, jeśli okaże się, że ktoś inny dostanie pracę. Takie testy nie określają czy jesteś „dobry” albo „zły”. Po prostu znalazł się ktoś, kto bardziej pasował na „to” konkretne stanowisko. Lepiej więc potraktować wyniki testów jako źródło wiedzy o samym sobie oraz inspirację do dalszego rozwoju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *