Jak rekruterzy wybierają idealnego kandydata?

shutterstock_47000947

Rekruterzy co roku obsadzają swoimi kandydatami tysiące miejsc pracy, warto przyjrzeć się, co biorą pod uwagę podejmując decyzje o wyborze tych, a nie innych osób. Ich podpowiedzi z pewnością pomogą ci dobrze wypaść podczas następnej rozmowy kwalifikacyjnej.

Zdaniem ekspertów, bycie świadomym swojej wartości, wcześniejsze przygotowanie do rozmowy rekrutacyjnej czy posiadanie odpowiednich umiejętności, kwalifikacji i doświadczenia, to dziś podstawa. Czy to jednak wystarczy, by wyróżnić się spośród wielu innych kandydatów posiadających podobne doświadczenie? Aby dostać wymarzoną posadę, musisz przekonać rekrutera, w jaki sposób wprowadzisz dobrą energię i przyczynisz się do sukcesu firmy, do której aplikujesz. Równie istotna jest umiejętność współpracy i wpasowania się do kultury organizacyjnej firmy.

„W ciągu ostatniego roku obserwuję tendencję, zgodnie z którą coraz więcej osób chce zmienić pracę, co współgra z tworzeniem nowych miejsc pracy przez pracodawców” – mówi specjalista z Hays. „Dlatego w wielu branżach obok wzrostu konkurencyjności pośród kandydatów zaobserwować można także wzmożoną rywalizację o najlepszych pracowników pośród pracodawców”” – dodaje.

„Jeśli marzysz o wymarzonej posadzie, musisz uświadomić sobie, że w dobie ogromnej konkurencji, rozmowa kwalifikacyjna jest niezwykle istotną częścią procesu zmiany pracy. Wszyscy wiedzą, jak się do niej mniej więcej przygotować. Jak zatem z dobrego kandydata przeistoczyć się w kandydata doskonałego?”

Rekruterzy wybierają najlepszego kandydata, mając z tyłu głowy następujące pytania. Oto one:

  1. Czy chciałbym z Tobą pracować?

„Kandydat będzie pełnił kluczową rolę w moim zespole zarządzającym” mówi Alistair Cox. „Będziemy pracować razem przez wiele godzin. Muszę polegać na tej osobie w 100%. Jeżeli nie będę lubił z nią pracować (i vice versa), zespół będzie pracował poniżej swoich możliwości. Czy kandydat może przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej pod kątem tego zagadnienia? Pewnie nie. Jednak ze względu na to, że wiele nieudanych rekrutacji jest konsekwencją niezgodność cech indywidualnych kandydata i kultury organizacji, musisz pokazać kandydatowi, czego szukasz, jeśli chodzi o poczucie humoru, odporność na stres, umiejętności adaptacji, inicjatywę, ambicje, pasję, by dobrze współpracować.”

  1. Czy będziesz dobrze pracować z zespołem?

„W tym przypadku nie sprawdzi się „zdobywca”, który pracuje wyłącznie dla własnej korzyści. Poszukiwałem osób, które jako najbardziej wartościowe postrzegają sukcesy całego zespołu” mówi Alistair Cox. „Przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej, przypomnij sobie, czy w toku swojej kariery miałeś wpływ na stworzenie efektywnych i wartościowych stosunków w poprzednich miejscach pracy. opowiedz o przypadkach, gdy przedłożyłeś interesy zespołu nad osobiste ambicje”.

  1. Czy przyczynisz się do sukcesu mojej firmy?

„Podczas jednej z rozmów kwalifikacyjnych kandydat zadawał mi pytania dotyczące trudnych kwestii dotyczące biznesu, w którym pracuję i przedstawił doskonałe rozwiązanie tego problemu. Wyróżnił się i zaimponował mi. Rekruterzy chcą usłyszeć, co kandydaci zrobili w poprzednich pracach, by rozwiązywać konkretne problemy i osiągnęli pozytywne rezultaty. Nie chcę pracowników, którzy po prostu wykonują swoją pracę; chcę ludzi, którzy będą konsekwentnie tworzyli wartość dodaną.”

Zakładając, że każdy z kandydatów, który znajdzie się na krótkiej liście wykona dobrze powierzone zadania, powyższe trzy pytania pomogą zdecydować rekruterowi, który z nich jest faktycznie najlepszy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *