Jak wygląda Twoje biurko?

shutterstock_18013261

Pokaż mi twoje biurko, a powiem ci jakim jesteś człowiekiem. Nie tylko charakter pisma, ubiór czy wystój mieszkania może świadczyć, o tym jaki jesteś. Twoje biurko może wiele powiedzieć o tobie, jako pracowniku.

Jak wygląda twoje biurko? Posprzątane z zawsze czystym blatem i uporządkowanymi dokumentami? A może ma na nim wolnego miejsca, wszędzie leżą jakieś przedmioty, karteczki czy długopisy i papiery? Wielu z nas traktuje swoje biurko osobiście, w końcu spędzamy w pracy nawet dwie trzecie życia. Mimo, że biurka pracowników są tak rożne, to można na podstawie ich wyglądu wyróżnić kilka typów pracowników.

Wyróżniono pięć typów pracowników: nowoczesnego lidera, animatora biurowego, konsekwentnego pracownika, chaotycznego oraz fanatyka.

Na biurku chaotycznego pracownika leży wiele różnych rzeczy, znajdziemy tam nie tylko notatki i przyrządy biurowe, ale również pamiątki z podróży, pocztówki, kosmetyki, jedzenie i inne przypadkowe rzeczy. Panuje tam więc artystyczny nieład, który można by przypisać do osób kreatywnych i energicznych, ale także takie osoby może cechować bark zorganizowania. Chaotyczne miejsca  nie wpływają dobrze na organizację pracy. Dużo czasu  traci się  na poszukiwanie potrzebnych dokumentów, poza tym nieporządek źle wpływa na samopoczucie.

Zupełnie inaczej wyglądają miejsca pracy fanatyka czy lidera. Takie biurko świeci przykładem, jest uporządkowane a segregatory, dokumenty, długopisy i zakreślacze mają swoje stałe miejsce. Panuje tam porządek i ład, wszystko ma swoje miejsce. Właściciel takiego miejsca pracy wydaje się być skupiony i opanowany. Może również oznaczać, że jest rzetelny i konsekwentny, dbający o porządek.

Na niektórych biurkach, aż roi się od nagród, dyplomów. Tacy pracownicy do obowiązków zawodowych podchodzą bardzo skrupulatnie i ambitnie. Często są to osoby będące perfekcjonistami, dbającymi o każdy, nawet najmniejszy detal.

Co nie powinno się znaleźć na pracowniczym biurku? Nie najlepiej widziane są symbole religijne czy ideologiczne, ale także nie umyte naczynia. Trzeba umieć znaleźć granicę między bałaganem, a zwykłym niechlujstwem. Warto więc zadbać o umiar na naszym miejscu pracy. Ważna jest też branża, w której pracujesz. Osoby pracujące w zawodzie artystycznym mogą sobie pozwolić na większą swobodę, niż np. pracownicy banków. Funkcjonalne miejsce pracy, które jest zadbane i estetyczne dodaje energii i zachęca do działania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *