Praca zdalna – szansa czy zagrożenie?

ID-10022278

Wśród ogłoszeń o pracę coraz częściej możemy znaleźć takie, które kończą się dopiskiem – praca zdalna. Co to oznacza dla nas – potencjalnych pracowników? Jakie są wady i zalety wykonywania tego typu pracy?

Praca wykonywana zdalnie jest idealną możliwością, dla wielu osób, które poszukują aktualnie źródła swoich dochodów, lecz nie mają możliwości spędzania określonej ilości godzin w biurze. O pracy w domu mogą myśleć, między innymi: studenci, kobiety wychowujące dzieci i zajmujące się domem lub osoby starsze czy niepełnosprawne. Ponadto bardzo ważną grupę pracowników zdalnych mogą pełnić osoby wykonujące zlecenia, do których potrzebne są jedynie urządzenia mobilne – telemarketerzy, informatycy, czy graficy.

Jakie są plusy pracy zdalnej dla pracownika?

  • elastyczne godziny pracy – to Ty decydujesz kiedy pracujesz. Można samodzielnie dostosować swój grafik, uwzględniając w nim między, innymi domowe obowiązki czy zobowiązania wynikające z wykonywania innej pracy;
  • samodzielność działań – pracując w domu sami planujemy, co i kiedy robimy, ustawiamy sobie wysokość poprzeczki, wyznaczamy cele do realizacji. Nie musimy się obawiać, że ktokolwiek będzie patrzył nam na ręce. Sami jesteśmy szefami i dysponentami swojego czasu, dlatego też propozycje pracy zdalnej powinny przyjmować osoby zorganizowane i obowiązkowe.
  • zadowalające zarobki – pracując zdalnie bardzo często sami określamy, ile czasu poświęcimy na pracę, ile zadań wykonamy, a co się z tym wiąże – ile będziemy mieć z tego pieniędzy. Część osób traktuje tego typu pracę jako dodatkową, jednak poświęcając jej pełnowymiarową ilość godzin możemy liczyć na atrakcyjne wynagrodzenie.
  • oszczędność – dzięki pracy zdalnej możemy przede wszystkim zaoszczędzić czas, który stracilibyśmy na dojazdach. Każdy znajdzie w swoim zakresie inne źródła oszczędności – na eleganckiej odzieży czy lunchach .
  • dostępność – w takiej opcji zatrudnienia nie jesteśmy ograniczeni miejscem naszego zamieszkania ani dostępnością lokalnych ogłoszeń. Możemy szukać ofert zarówno krajowych, jak i takich pochodzących z zagranicy.

Opcja pracy zdalnej ma również pewne wady, które stanowią zagrożenia, z którymi każdy podejmujący ten typ zatrudnienia powinien się liczyć:

  • samodyscyplina – bez tego nie będzie możliwe efektywne wykonywanie takiej pracy, a co za tym idzie uzyskiwanie wysokich zarobków. Podejście „później, jutro, za chwilę” nie może mieć miejsca.
  • problemy związane z komunikacją – rozmawiając z kimś jedynie telefonicznie albo kontaktując się przez internet istnieje możliwość, że nie zawsze precyzyjnie odczytamy intencje nadawcy. Często może dochodzić do nieporozumień – przyjmiemy  polecenie, wykonamy swoją pracę i okaże się, że pracodawca co innego miał na myśli.
  • „klatka” – w pewnym momencie może się okazać, że dom staje się naszą twierdzą. W nim mieszkamy, pracujemy, jemy. Przez to tracimy kontakty z ludźmi, zamykamy się w czterech ścianach. Inaczej podchodzimy do sfery prywatnej, która może nam się zlać w jedną całość z zawodową.
  • wyścig z samym sobą – o ile mówi się, ze w firmach panuje „wyścig szczurów”, tak pracując zdalnie możemy popaść w błędne koło sami z sobą. Jeśli nasze zarobki opierają się na zasadzie – im więcej pracujesz, tym więcej zarabiasz – wtedy szanse, że popadniemy w niekończący się wir pracy są ogromne.

Dziedzina pracy zdalnej nabiera na popularności i znaczeniu. Ma to miejsce, między innymi dzięki powszechności urządzeń mobilnych, telekomunikacji i internetu. Niewątpliwie wszyscy szukający dodatkowego źródła dochodu lub tacy, którzy nie mogą pracować stacjonarnie powinni rozważyć opcję właśnie pracy zdalnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *