Praca zdalna – szansa czy zagrożenie?

ID-10022278

Wśród ogłoszeń o pracę coraz częściej możemy znaleźć takie, które kończą się dopiskiem – praca zdalna. Co to oznacza dla nas – potencjalnych pracowników? Jakie są wady i zalety wykonywania tego typu pracy?

Praca wykonywana zdalnie jest idealną możliwością, dla wielu osób, które poszukują aktualnie źródła swoich dochodów, lecz nie mają możliwości spędzania określonej ilości godzin w biurze. O pracy w domu mogą myśleć, między innymi: studenci, kobiety wychowujące dzieci i zajmujące się domem lub osoby starsze czy niepełnosprawne. Ponadto bardzo ważną grupę pracowników zdalnych mogą pełnić osoby wykonujące zlecenia, do których potrzebne są jedynie urządzenia mobilne – telemarketerzy, informatycy, czy graficy.

Jakie są plusy pracy zdalnej dla pracownika?

  • elastyczne godziny pracy – to Ty decydujesz kiedy pracujesz. Można samodzielnie dostosować swój grafik, uwzględniając w nim między, innymi domowe obowiązki czy zobowiązania wynikające z wykonywania innej pracy;
  • samodzielność działań – pracując w domu sami planujemy, co i kiedy robimy, ustawiamy sobie wysokość poprzeczki, wyznaczamy cele do realizacji. Nie musimy się obawiać, że ktokolwiek będzie patrzył nam na ręce. Sami jesteśmy szefami i dysponentami swojego czasu, dlatego też propozycje pracy zdalnej powinny przyjmować osoby zorganizowane i obowiązkowe.
  • zadowalające zarobki – pracując zdalnie bardzo często sami określamy, ile czasu poświęcimy na pracę, ile zadań wykonamy, a co się z tym wiąże – ile będziemy mieć z tego pieniędzy. Część osób traktuje tego typu pracę jako dodatkową, jednak poświęcając jej pełnowymiarową ilość godzin możemy liczyć na atrakcyjne wynagrodzenie.
  • oszczędność – dzięki pracy zdalnej możemy przede wszystkim zaoszczędzić czas, który stracilibyśmy na dojazdach. Każdy znajdzie w swoim zakresie inne źródła oszczędności – na eleganckiej odzieży czy lunchach .
  • dostępność – w takiej opcji zatrudnienia nie jesteśmy ograniczeni miejscem naszego zamieszkania ani dostępnością lokalnych ogłoszeń. Możemy szukać ofert zarówno krajowych, jak i takich pochodzących z zagranicy.

Opcja pracy zdalnej ma również pewne wady, które stanowią zagrożenia, z którymi każdy podejmujący ten typ zatrudnienia powinien się liczyć:

  • samodyscyplina – bez tego nie będzie możliwe efektywne wykonywanie takiej pracy, a co za tym idzie uzyskiwanie wysokich zarobków. Podejście „później, jutro, za chwilę” nie może mieć miejsca.
  • problemy związane z komunikacją – rozmawiając z kimś jedynie telefonicznie albo kontaktując się przez internet istnieje możliwość, że nie zawsze precyzyjnie odczytamy intencje nadawcy. Często może dochodzić do nieporozumień – przyjmiemy  polecenie, wykonamy swoją pracę i okaże się, że pracodawca co innego miał na myśli.
  • „klatka” – w pewnym momencie może się okazać, że dom staje się naszą twierdzą. W nim mieszkamy, pracujemy, jemy. Przez to tracimy kontakty z ludźmi, zamykamy się w czterech ścianach. Inaczej podchodzimy do sfery prywatnej, która może nam się zlać w jedną całość z zawodową.
  • wyścig z samym sobą – o ile mówi się, ze w firmach panuje „wyścig szczurów”, tak pracując zdalnie możemy popaść w błędne koło sami z sobą. Jeśli nasze zarobki opierają się na zasadzie – im więcej pracujesz, tym więcej zarabiasz – wtedy szanse, że popadniemy w niekończący się wir pracy są ogromne.

Dziedzina pracy zdalnej nabiera na popularności i znaczeniu. Ma to miejsce, między innymi dzięki powszechności urządzeń mobilnych, telekomunikacji i internetu. Niewątpliwie wszyscy szukający dodatkowego źródła dochodu lub tacy, którzy nie mogą pracować stacjonarnie powinni rozważyć opcję właśnie pracy zdalnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *