Moja pierwsza praca

Moja pierwsza pracaPierwsza praca to jedna z ważniejszych spraw w dorosłym życiu. Gdzie iść? Co robić? Czy sobie poradzę? Kiedy zacząć szukać? Jest to bardzo ważna decyzja, która może mieć wpływ na całe zawodowe życie.

Z badań TNS Polska wynika, że polska młodzież późno zaczyna poszukiwania swojej pierwszej pracy. Z porównaniu z europejskimi rówieśnikami robią to dwa lata później.

To nieprawda

Wiele osób może się z tym nie zgodzić. Na forach znajdziemy wpisy, że sporo młodych ludzi zaczynało pracować już w liceum. Każdy chciał mieć już swoje pieniądze, w jakiś sposób osiągnąć większą samodzielność. Najczęściej była to praca dorywcza albo wakacyjna. Na studiach zaczynamy od praktyk i staży, by później próbować szukać etatu w swoim zawodzie. Część osób z motywacji finansowych szuka jednak pracy dorywczej, niekoniecznie związanej z pasją czy pożądanym zawodem. Chodzi o to, by mieć środki na własne wydatki, utrzymanie się na studiach, często z dala od domu. Zatem wiele osób może się oburzyć, słysząc stwierdzenie „młodzi idą później do pracy”. Takie słowa mogą sugerować ich lenistwo, rozpieszczenie, brak zaradności. A nie zawsze tak musi być…

A może jednak…

Pierwsza praca dla niektórych studentów jest zagadnieniem zupełnie obcym. Albo nie mają oni możliwości pogodzenia uczelni z pracą, albo po prostu nie chcą tego robić. Część pragnie poświęcać okres studiów na tematy zupełnie niezwiązane z pracą. W tym momencie wiek, w którym szukamy pierwszej pracy rzeczywiście się wydłuża. I nic w tym dziwnego, ponieważ pracodawca woli przyjąć osobę, która już pracowała i ma doświadczenie. Nawet jeśli nie była to praca do końca związana z danym stanowiskiem to wydaje się, że osoba, która przejawiała już jakąś aktywność zawodową będzie z różnych względów atrakcyjniejsza. Każda praca może czegoś nas nauczyć i przystosować do warunków, które panują na rynku pracy. Podstawą bowiem nie jest wiedza teoretyczna, a posiadane przez nas umiejętności. W pracy możemy nauczyć się jak rozmawiać z drugim człowiekiem albo co bardzo ważne – jak pracować w grupie. Większość młodych osób ma problemy właśnie z grupowym wypełnianiem zadań. Z drugiej strony kłopotem jest samodzielność i umiejętność brania odpowiedzialności za swoje czyny.

Czy pierwsza praca się opłaca?

Pierwsza praca dla wieku nie jest spełnieniem marzeń. Zaczynamy od prostych czynności, czasem niewymagających zadań. A większość ma ambicje godne zadań kierowniczych. Czego możemy się nauczyć w pierwszej pracy?

  • jak radzić sobie ze stresem,
  • jak opanować presję czasu,
  • opracowania hierarchii ważności naszych zadań,
  • kontaktów ze współpracownikami, których specyfika różni się od prywatnych znajomości,
  • pracy w grupie,
  • cech charakterystycznych danego stanowiska i branży,
  • jak rozmawiać z szefem.

Jest to tylko wycinek tego, co może dać podjęcie pierwszej pracy. Są to na pewno umiejętności niezbędne dla dalszego rozwoju kariery zawodowej. Pytanie z nagłówka powinno przynieść twierdzącą odpowiedź.

2 myśli w “Moja pierwsza praca

  1. Praca jest bardzo ważna, ja sam zaczynałem od szukania w ogloszeniach internetowych i moge powiedzieć że tylko nie liczni mogą pracowac w młodosci przy naszym bezrobociu.

  2. pierwsza praca zazwyczaj ma znikomy wpływ na wybór dalszej kariery zawodowej, ale tak jak autor artykułu napisał uczy umiejętności miękki także lepiej jest zacząć jak najwcześniej. Nie musi być to praca zarobkowa, ale pomoc np. przy różnych projektach studenckich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *