Uczelnie wyższe rekrutują, a absolwenci liceum myślą

wm200178ttPo raz kolejny Fundacja Edukacyjna Perspektywy oceniła uczelnie wyższe. Wynikiem tej pracy jest raport oraz przygotowany dla absolwentów liceum ranking. Zastanowimy się dziś, czy pogodzenie studiów z pracą jest możliwe?

Każdego roku grono absolwentów liceum zastanawia się, co robić po zakończeniu nauki? Iść na studia – jaki kierunek, jaka uczelnia, dziennie, zaocznie? A może poszukać sobie jakieś pracy zaraz po liceum? Wydaje się, że teraz jest najlepszy czas na takie przemyślenia.

Dziś postanowiliśmy rozważyć opcję – studia + praca.

Najlepsze uczelnie wyższe w Polsce

Jest to przede wszystkim Uniwersytet Warszawski, który zajął pierwsze miejsce. Od lat o pierwszą pozycję konkuruje z Uniwersytetem Jagiellońskim, który w tym roku jest drugi. Ostatnie miejsce „na pudle” przypadło Uniwersytetowi im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Kolejne uczelnie wyższe, które znalazły się w pierwszej dziesiątce to: Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Uniwersytet Wrocławski, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Kolejnym rankingiem zostały objęte uczelnie niepubliczne. Wśród nich najlepszą okazała się Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie. Drugie miejsce przypadło Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Trzecie wyróżnienie należy się Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych w Warszawie. Kolejne miejsca zajęły następujące uczelnie: Uczelnia Łazarskiego w Warszawie, Akademia Finansów i Biznesu Vistula, Collegium Civitas w Warszawie, Społeczna Akademia Nauk w Łodzi, Dolnośląska Szkoła Wyższa we Wrocławiu, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, Wyższa Szkoła Biznesy w Dąbrowie Górniczej.

Praca dodatkowa w trakcie studiowania

Studenci, o ile chcą pogodzić studia z pracą, mają kilka możliwości rozwoju zawodowego.

  1. Praktyki i staże w zawodzie. Jeśli jesteśmy zdeterminowani, by pracować w konkretnej branży, już na studiach powinniśmy myśleć o rozwoju. Wtedy po zakończeniu nauki, oprócz wiedzy będziemy posiadać także umiejętności. Poza tym poznamy pracę w danej firmie od zaplecza, będziemy już obeznani w branży i przede wszystkim będziemy mogli odpowiedzieć sobie na pytanie – czy chcę to robić? Uczelnie zachęcają do odbywania wszelkiego rodzaju praktyk i staży, ponieważ zdobyta wiedza praktyczna ułatwi nam zrozumienie wszelkiej teorii. Niestety trzeba liczyć się z tym, że taka aktywność bardzo często nie przyniesie nam dochodu, gdyż w większości są to darmowe zajęcia.
  2. Praca dodatkowa. Bardzo dużo osób już na studiach chce mieć własne dochody. W wielu ogłoszeniach znajdziemy zapis, że status studenta jest wymagany. Dlatego nie bójmy się, że studia będą nas dyskwalifikować – wręcz przeciwnie. Młode osoby najczęściej szukają pracy w usługach, gdyż tam elastyczny grafik jest możliwy. Uczelnie rozumieją również takie sytuacje, dając osobom pracującym możliwości pogodzenia studiów z pracą.
  3. Stała praca. Możliwość znalezienia pracy stałej mają najczęściej osoby studiujące zaocznie. Część firm pracuje w systemie pięciodniowym, więc weekend pozostaje im na naukę. Są także miejsca, w których pracodawca pozwala pracownikowi na podjęcie studiów i nie stawia przeszkód, gdy pracownik ma jakieś obowiązki związane ze studiami, które nakładają się na pracę.

Wydaje się, że koniec maja jest doskonałym czasem, by podjąć decyzję – co dalej? Niedługo wyniki matur, ale większość swoje potrafi oszacować już od jakiegoś czasu. Teraz przyszedł czas na zadanie sobie kilku pytań. Odpowiedzi na nie powinny pokierować przy wyborze dalszego rozwoju.

3 myśli w “Uczelnie wyższe rekrutują, a absolwenci liceum myślą

  1. Pamiętam jeszcze nie dawne czasy gdy słysząc że pracodawca szukający młodego z doświadczeniem, wszyscy wybuchali śmiechem. Dzisiaj możliwości pracy w czasie studiów jest tyle że grzechem jest nie korzystać :)

  2. Doświadczenie można zdobyć dzięki zdobytej teorii i praktyce na studiach, a zwłaszcza na uczelni Wszechnica Polska. Uczelnia mieści się w Warszawie i to w samym centrum bo w Pałacu Nauki i Kultury, a więc nauka na wysokościach jest również ciekawa, a poza tym super wykładowcy i naprawdę fajni ludzie!

  3. A ja pamiętam te stare czasy, gdy było kilka uczelni w kraju i każdy chciał się dostać na te najlepsze i nie było po nich problemu ze znalezieniem pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *