Matura, matura, a co po maturze?

matura-2014

Dziś rozpoczyna się tegoroczny sezon matur. Wielu absolwentów liceum zastanawia się – co dalej? Co matura właściwie im daje? Co zrobić z wolnym czasem po maturze?

Zacznijmy od tego, że matura jest koniecznością, jeśli myślimy o dalszej edukacji, czyli o rozpoczęciu studiów. Wiele osób, piszących teraz maturę już wie, jaki kierunek wybierze, co będzie dalej robiło. Wybranie konkretnych przedmiotów na maturze w jakiś sposób warunkuje już ścieżkę kariery.

Patrząc na temat z drugiej strony pojawia się pytanie – jak wykorzystać najdłuższe wakacje w życiu? Co robić po maturze?

Matura i co dalej?

Praca wakacyjna. Osoby po maturze, mające tyle wolnego czasu są niezwykle atrakcyjne dla pracodawców. Przede wszystkim znaczenie ma tutaj dyspozycyjność, ale także energia, młodość i zapał do pracy. Bo to właśnie teraz wiele osób chce się usamodzielnić, zarobić swoje pierwsze pieniądze i uniezależnić od rodziców.

Gdzie szukać? Przede wszystkim w sektorze usług. Zapotrzebowanie na nowych pracowników w okresie letnim jest tam największe. Chodzi o kawiarnie, restauracje, sklepy, pomoc przy imprezach masowych. Każdy niewątpliwie znajdzie coś dla siebie, wybór branż i stanowisk powinien być duży. Wiele ofert pracy dostępnych jest na jobs.pl

Praca związana z zainteresowaniami. Jeśli ktoś jest mocno ukierunkowany na konkretny zawód może już teraz spróbować w nim swoich sił. Chodzi o odbycie swego rodzaju praktyki, przyuczenie do zawodu. Nie będzie to raczej samodzielne stanowisko, a pomoc osobie pełniącej daną funkcję. Poza tym rzadko zdarza się, by tego rodzaju praca była płatna. Ale nie o pieniądze tylko chodzi – dzięki temu możemy mieć lepszy start w rozwoju kariery zawodowej.

Gdzie szukać? Tu już wiele zależy od tego, czym się interesujemy. Jeśli ktoś chce gotować to wiadomo, że będzie szukał pracy w restauracji, a gdy ktoś inny chce być prawnikiem to powinien pytać w kancelariach, czy nie potrzebują kogoś do pomocy.

Praca w kurorcie. W sezonie można również pogodzić przyjemne z pożytecznym. Wyjazd chociażby nad polskie morze to szansa na dobry zarobek oraz przy okazji odpoczynek. Wiele miejsc oferuje młodym ludziom pracę – w usługach czy gastronomii. Poszukiwane są kelnerki, pomoce kuchenne, osoby do sklepików, ratownicy, animatorzy. To może być ostatni moment, by poszukać pracy dla siebie w takim miejscu.

Matura może mieć duże znaczenie dla rozwoju osobistego i kariery zawodowej. Jednak nie wszystko zależy od wyników, procentów, papierka. Liczy się przede wszystkim nasza aktywność, chęci, zapał, zaangażowanie.

JOBS.PL trzyma kciuki!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *