Umiejętność wyznaczania celów

Rzecz może wydawać się banalna: wszyscy mają jakieś cele. Na gruncie zawodowym – stawianie celów jest o tyle istotne, że bez tego bardzo często pozostajemy w miejscu i nie wykorzystujemy własnego potencjału.

Wyznaczanie celów – jak to robić?

Gruntowne przygotowanie – tak jednym określeniem można wskazać na istotę dobrze zaplanowanego celu. Wyznaczanie celów jest czynnością bardzo prostą, wystarczy nam do tego wyobraźnia oraz kartka papieru. Nasza przyszłość zależy tylko i wyłącznie od nas oraz od tego, czy potrafimy wyznaczać sobie cele. Wypada tutaj przytoczyć postanowienia noworoczne, z którymi mierzymy się co roku. Mija okres noworoczny, kilka dni kolejnego roku, a nasze postanowienia uciekają w zapomnienie. Dlaczego tak się dzieje? Co robimy źle?

Świadome stawianie sobie celów

Aby dobrze wyznaczyć sobie cel, powinniśmy przelać myśli dotyczące swojej przyszłości na kartkę papieru. Cel musi być realistyczny, ambitny, szczegółowy, mierzalny, ograniczony czasowo, a także wyrażony w czasie teraźniejszym oraz w pierwszej osobie. Cele powinno wyznaczać się w pierwszej osobie oraz w czasie teraźniejszym, biorąc pod uwagę aspekt motywacyjny, mózg bowiem inaczej interpretuje słowo „muszę” od słowa „chcę” czy „będę się uczył” od „uczę się”. Wyznaczanie celów ma sens jedynie wtedy, gdy robisz to dla siebie. Gdy cel będzie w stu procentach Twój, wtedy poczujesz wewnętrzny przypływ motywacji, który każdego ranka będzie Cię zachęcał do działania.

Wizualizacje dopełnieniem dobrego celu

Jeśli cel, który chcesz osiągnąć wydaje Ci się nieosiągalny, powinieneś zamienić go w przekonanie. Aby tego dokonać, pomocne może okazać się stworzenie wizualizacji. Co to jest wizualizacja? Wizualizacja jest aktem tworzenia w umyśle żywej wizji danego celu.
Wizualizacje stanowią doskonałe dopełnienie każdego celu. Umiejętność ich tworzenia to rzecz bardzo ważna dla każdego, kto interesuje się rozwojem osobistym. Wizualizacje należy tworzyć będąc zrelaksowanym, wtedy najłatwiej komunikować się ze swoją podświadomością. Podstawową, niezwykle ważną rzeczą jest oddziaływanie na każdy zmysł. Należy dokładnie zobaczyć każdy, nawet najdrobniejszy szczegół, usłyszeć dźwięki otoczenia, poczuć fakturę rzeczy, które w wyobraźni widzimy, a w miarę możliwości wyobrazić sobie również smak i zapach. Dzięki temu różne obszary mózgu są pobudzane i obraz zostanie lepiej zapamiętany. Do tak przygotowanej wizualizacji można powracać kiedy się chce, zachowując przy tym wszystkie stany emocjonalne uzyskane podczas osobistej projekcji.

Wyznaczanie celów dobrze sprawdzi się na gruncie kariery zawodowej, będziemy nie tylko lepiej potrafili radzić sobie z ambitnymi planami, istotnie przyczyniając się do rozwoju zawodowego, ale także podniesiemy swoje szanse na lepsze zarobki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *