Umiejętność pracy w zespole – co właściwie oznacza ta cecha?

umiejetnosc pracy w grupie

Umiejętność pracy w zespole to jedna z najbardziej docenianych oraz przydanych zalet pracownika. Większość kandydatów zdaje sobie z tego sprawę i niemalże wszystkie składane CV zawierają właśnie taką zaletę. Czy jednak oprócz wartości tej cechy znamy dokładne jej znaczenie?

Co to znaczy?

Chętnie szczycimy się tą cechą, gdyż wiemy, że jest ona pożądana i ceniona. Najczęściej niestety w połowie nie zdajemy sobie sprawy co kryje się pod tą nazwą. Oprócz asertywności i jednocześnie dużej elastyczności istnieje jeszcze wiele innych oczekiwań, z których musimy się wywiązać.

Umiejętność pracy w zespole składa się z :

– komunikatywności oraz łatwości budowania relacji z innymi,
– umiejętności negocjacyjnej,
– asertywności (z granicą zdrowej natarczywości),
– elastyczności na zdania innych,
– orientacji w danej grupie czy działaniu,
– umiejętności słuchania,
– obiektywności (ze sztuką odkładania relacji osobistych na drugi plan),
– radzeniem sobie ze stresem,
– umiejętnością motywowania do działania siebie i innych,
– wyrażania swojej myśli w sposób jasny i dobitny,
– umiejętności postawienia się w różnych sytuacjach, szczególnie tych dla nas odległych lub niezrozumiałych – dopasowanie się oraz zdolność podejmowania trudnych decyzji,
– dbania o pozytywną i zdrową atmosferę – umiejętność szybkiego redukowania konfliktów.

W centrum jest człowiek

Coraz chętniej pracodawcy zgadzają się, że to właśnie głównie od zdolności komunikowania się oraz łatwości i szybkości podejmowania trudnych decyzji zależy sukces firmy. Oczywiście założenie to było znane od dawna, jednak zazwyczaj bywało ono bagatelizowane. Niemalże we wszystkich zawodach mamy do czynienia z pracą w zespole. Nawet jeżeli nasze stanowisko nie wiążę się z codzienną współpracą z innym pracownikiem, to kooperujemy z klientem czy naszym szefem. Dlatego też ta cecha jest tak istotna dla pracodawców oraz idealnych pracowników. Jak jednak widzimy kwestia ta jest bardzo rozległa oraz wymaga od nas wielkiej odpowiedzialności. Wydaje mi się iż mało osób posiada wszystkie te umiejętności. Może warto więc jeszcze raz to przeanalizować i zastanowić się czy sprostamy tym oczekiwaniom by nie zawieść swojego szefa i siebie oraz nie narazić się na niepotrzebny stres.

Czy nadal każdy tak łatwo podpisałby się pod posiadaniem tej umiejętności?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *