Świadomy rozwój kariery

Kariera… jej początki nierzadko mają duży wpływ na jej dalszy przebieg. Dobrze, gdy mamy świadomość tego, że w pewien sposób determinujemy ścieżkę naszego rozwoju zawodowego, poprzez podjęcie pierwszego zatrudnienia. Odkładając własne ambicje przy starcie na rynku pracy, możemy nieświadomie podążyć w złym kierunku.


Determinacja w planowaniu własnej kariery potrzebna jest od samego początku. Ważne jest określenie tego, co chcemy robić w przyszłości. Znając cel, do jakiego dążymy, będziemy mogli podejmować lepsze decyzje.

Nie wszyscy jesteśmy świadomi swoich predyspozycji zawodowych, kiedy stajemy w obliczu wyboru pierwszej pracy. Czasami decydujemy się na rozwiązania, mające być w założeniach tymczasowe lub po prostu nie posiadamy jeszcze opracowanego spójnego obrazu własnej drogi zawodowej. Brakuje nam pomysłu lub świadomości tego, czym chcemy się zajmować. Odkładamy to na później, wybierając w trybie teraźniejszym pracę, która zapewni nam w pierwszej kolejności stabilizację. Nie myślimy wtedy o własnej karierze i jej przyszłemu przebiegu.

Podjęcie pierwszego zatrudnienia niezwykle często jest wynikiem wystąpienia okoliczności, które decyzję tą przyspieszają, uniemożliwiając dokonanie wieloaspektowej analizy ścieżki, jaką zawodowo powinniśmy starać się podążać.

Niektórzy z nas podejmują zatrudnienie z myślą o pokryciu kosztów studiowania, pomocy rodzinie lub z powodu braku środków na realizowanie własnych potrzeb materialnych. Rozpoczynamy pracę tam gdzie jest to dla nas w danej chwili możliwe. Bardzo trudno w tej sytuacji dokonać wyboru, który przybliży nas do realizacji swoich ambicji, jeśli wcześniej nie ustalimy tego co chcemy robić w przyszłości.

Praca w zawodzie, wybranym przez nas bez pomysłu na dalszy rozwój, może doprowadzić nas do zmarnowania własnego potencjału. Aby tego uniknąć, należy wyraźnie określić kierunek, w jakim zawodowo zmierzamy. W ten sposób będziemy w stanie decydować o tym jakie działania nas przybliżają, a jakie oddalają od samorealizacji.

Czy to oznacza, że gdy wchodzimy na rynek pracy bez pomysłu na siebie, nasza kariera kończy się w ślepej uliczce? Nigdy nie jest za późno na dokonanie analizy swojego doświadczenia i wyciągnięcie odpowiednich wniosków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *