Kreatywne CV – kiedy warto je tworzyć

Curriculum Vitae musi przyciągnąć uwagę osób zajmujących się rekrutacją, nie chodzi tutaj o samą treść dokumentu, lecz o jego estetykę. Wiele osób nie ma tak naprawdę pojęcia jak ważnym czynnikiem w procesie samej rekrutacji jest pierwsze wrażenie.

Kreatywność w obecnych czasach to pożądana cecha u pracownika. Jest to take cecha deklarowaną w Curriculum Vitae przez większość kandydatów. Nie bez powodu coraz więcej osób decyduje się na stworzenie kreatywnego CV. Coraz więcej kandydatów rezygnuje z czarno-białego dokumentu ze zdjęciem na rzecz czegoś, co zaskoczy i przykuje uwagę rekrutera.

Zasada, jakoby nie oceniać książki po okładce w procesie rekrutacyjnym kompletnie nie ma zastosowania. Wręcz przeciwnie, trzeba nie jakoś, lecz dobrze wyglądać i wyróżniać się na tle innych kandydatów, aby otworzyć sobie drogę do zaproszenia nas na rozmowę kwalifikacyjną.

Kreatywne CV? Nie dla każdego!

CV jest pierwszym dokumentem, z jakim styka się pracodawca. Na jedno miejsce pracy w większości branż przypada co najmniej kilkadziesiąt CV, a w wielu przypadkach są to setki. Kreatywne CV wydaje się więc być antidotum na to, aby nasze CV zostało zauważone. W końcu celem tworzenia CV jest dostanie się na rozmowę kwalifikacyjnąNiestety – czasem nad treścią CV przeważa jego forma. Należy pamiętać, że cokolwiek zrobimy – musi nastąpić dopiero po profesjonalnym napisaniu treści CV.

Nietypowe CV jest dobrym rozwiązaniem jedynie w określonym kontekście, kandydat musi wziąć pod uwagę specyfikę branży pracodawcy, do którego wysyła CV. Jeśli szukamy pracy w księgowości, administracji, czy bankowości rekruter może negatywnie ocenić nietypowe, kreatywne CV. To sumienność, wiedza, solidność i doświadczenie w tych branżach są cenione przez pracodawców, nie wyznaczanie nowych standardów, czy nietypowe podejście.

Kreatywne CV nie wszędzie spełni swoją rolę. Znając specyfikę danej branży, ocena, czy kreatywne CV ma szansę na pozytywny odbiór, nie powinno stanowić większego problemu.

Kiedy warto tworzyć kreatywne CV?

Stworzenie nietypowego CV jest dobrym pomysłem, gdy aplikujemy na stanowisko, gdzie kreatywność jest atutem. Jakie są to stanowiska? Gdy aplikujemy na grafika, specjalistę do spraw marketingu, reklamy, czy do pracy w mediach. Przygotowanie kreatywnego CV może, już na etapie preselekcji CV, udowodnić znajomość odpowiednich narzędzi.

Kreatywne CV może być również sposobem na wyróżnienie się dla studentów i świeżo upieczonych absolwentów, którzy nie mogą się pochwalić doświadczeniem zawodowym.

4 myśli w “Kreatywne CV – kiedy warto je tworzyć

  1. Prawda i tylko prawda ale od artykułu na takim portalu oczekiwałbym trochę więcej. Średnio rozgarnięty człowiek po przeczytaniu tytułu jest w stanie w 95% przewidzieć treść artykułu. Proszę nie traktować tego komentarza jako narzekanie ale oczekuję od Państwa więcej ciekawej treści.

  2. Warto się zastanowić, jak te kreatywne CV będzie widoczne przez parsery CV.
    Jeśli nie będzie czytelne, to HR analizując bazę danych – firmowego ATS – może nawet naszego CV nie zobaczyć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *