Czy kreatywne CV gwarantuje pracę?

shutterstock_3478292

Kiedy szukamy pracy, pierwszym komunikatem wysyłanym od nas do przyszłego szefa jest życiorys. Czy warto zaryzykować i napisać nietypowe CV? Jak to zrobić i czy ciekawy pomysł może zapewnić pracę?

Wielu pewnie zastanawia się jak właściwie napisać życiorys. Dziś nie wystarczy napisać „dobrego CV”. Dzisiejsze CV powinno wyróżniać się na tle innych, by nie zostało odłożone na bok już na początku procesu rekrutacji.

Oto kilka pomysłów na kreatywne CV:

  • Kolorowe mapy myśli – to obrazowa forma CV. Może przyciągnąć uwagę pracodawcy dzięki konkretnym, skrótowym informacjom. Wyróżnia się też kolorem i ciekawą grafiką. Jednak przede wszystkim mapy myśli są bardziej przejrzyste niż ciągły tekst.
  • Wiersze, piosenki – jedna z oryginalnych form życiorysu, wymagająca kreatywności. Wybierając tę formę można dać upust swoim poetyckim umiejętnościom. Takie CV może zarówno bawić, jak i dostarczyć istotnych informacji na nasz temat.
  • Wykorzystanie logo – aby przekonać do siebie przyszłego szefa można przygotować prezentację z wykorzystaniem logo firmy, do której aplikujemy. Ta metoda może pomóc nam zyskać przychylność rekrutera, ponieważ pokazuje, że potrafimy identyfikować się z miejscem pracy i kreatywnie wykorzystywać elementy tworzące wizerunek firmy.
  • Rozkładane projekty – ta metoda polega na przesłaniu CV w formie gotowego projektu. Życiorys w tej formie wykorzystują np. osoby ubiegające się na stanowiska związane z architekturą. Kandydaci, którym zależy na zaproszeniu na rozmowę przez znaną pracownię architektoniczną, przesyłają pracodawcom CV w formie rozkładanych projektów budowli.

Na jakie stanowiska najlepiej sprawdza się oryginalne CV?

Niestety, oryginalne CV nie jest gwarantem znalezienia pracy. Oczywiście często może pomóc w procesie rekrutacji. Istnieje jednak możliwość, że kreatywny życiorys osiągnie zupełnie odwrotny efekt do zamierzonego i zniechęci pracodawcę.

Zatem czy warto pisać nietypowe CV? Przede wszystkim należy zastanowić się na jakie stanowisko aplikujemy. Innowacyjność może zostać doceniona przez pracodawców w zawodach, w których przede wszystkim wymaga się pomysłowości, czyli np. media, agencje reklamowe czy firmy zajmujące się PR-em, ale nie tylko. Jeżeli dana placówka kojarzona jest z nietypowymi pomysłami w zakresie np. reklamy istnieje duże prawdopodobieństwo, że pozytywnie odbierze nasze CV. Grupą, której wykorzystanie nietypowych form życiorysu również może pomóc w znalezieniu pracy, to studenci, którzy czasami nie mogą pochwalić się dużym doświadczeniem.

Nowatorskie CV może pomóc w zdobyciu pracy na stanowiskach, na które zgłasza się bardzo wielu kandydatów. Takie CV warto zastosować kiedy można już za pomocą samego życiorysu przedstawić swoje umiejętności czy technikę pracy. Grupy, którym poleca się pomysłowe formy to m.in. graficy, czy architekci. Kandydując na stanowisko księgowej, dyrektora banku czy pracownika administracji warto posłużyć się klasyczną formą CV. W zawodach, w których wymagana jest duża wiedza i doświadczenie lepiej zrezygnować z innowacyjności podczas pisania życiorysu.

Kreatywne CV nie zastąpi umiejętności i wiedzy, dlatego nawet życiorys w nietypowej formie powinien być czytelny, spójny, a przede wszystkim powinien nieść prawdziwe informacje o nas. Niestety nie da się w 100 proc. przewidzieć reakcji rekrutera. Odbiór takiego życiorysu to w dużym stopniu indywidualna ocena pracodawcy.

Ten wpis opublikowano w CV. Zapisz w zakładkach link.

Jedna myśl w “Czy kreatywne CV gwarantuje pracę?

  1. Moim zdaniem warto. Ale w żadnym wypadku nie powinniśmy przesadzić. Nie zapominajmy o tym do kogo kierujemy swoje CV.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *