Jaką masz osobowość zawodową?

Masz zdolności manualne, a może wolisz pracować fizycznie? Jaką osobowość zawodową reprezentujesz i jak wybrać zawód, który zapewni ci samorealizację w pracy?

  1. Typ realistyczny – przede wszystkim charakteryzuje się działaniem, które dla tego typu osób bywa również rozwiązywaniem problemów. Ludzie o tej osobowości zawodowej lubią rozwiązywać zadania, które wymagają siły fizycznej. Nie brakuje im także zdolności manualnych. Działają kierując się ściśle określonymi regułami. Cechuje ich mocny charakter oraz opinia, że korzyści materialne powinny być uzależnione od efektów pracy. W pracy typ realistyczny kieruje się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem i uczciwością.

Typowe zawody: elektryk, grawer, kierowca, mechanik, optyk, pilot, tokarz, tapicer i inne zawody rzemieślnicze, a także zawody związane z przetwórstwem surowców, leśnik, ogrodnik, rolnik.

  1. Typ badawczy – dąży do zrozumienia otaczającej go rzeczywistości. Lubi analizować rzeczy, zjawiska, myśli i uczucia. Często teoretyzuje i zagłębia się w abstrakcyjne rozważania. Ludzie o tym typie osobowości postrzegają siebie jako osoby inteligentne i dokładne. Odpowiada im praca intelektualna i analityczna. Typ badawczy nie dąży do obejmowania stanowisk, na których musiałby się wykazać cechami przywódczymi. Często ten typ osobowości zawodowej łączy się z osobowością introwertyczną.

Typowe zawody: antropolog, astronom, archeolog, biolog, chemik, filozof, geolog, geograf, fizyk, farmaceuta, matematyk, historyk, meteorolog, programista, politolog, statystyk, socjolog.

  1. Typ artystyczny- interesuje się sztukami pięknymi, muzyką, literaturą. Lubi tworzyć nowe rzeczy. Preferuje zachowania kreatywne. W pracy wykorzystuje swoją wyobraźnię. Jest pozytywnie nastawiony do dialogu. Problemy rozwiązuje poprzez tworzenie. Osoby o artystycznym typie osobowości charakteryzują się zdolnościami manualnymi, wyostrzonym zmysłem słuchu, a także otwartością wobec innych. Ludzie postrzegają ich jako wrażliwych, twórczych idealistów.

Typowe zawody: aktor, architekt, dyrygent, dekorator wnętrz, fotograf ilustrator, kompozytor, malarz, muzyk, pisarz, projektant mody, plastyk, reżyser, rzeźbiarz, tancerz, wizażysta.

  1. Typ społeczny – preferuje pracę w zespole. Pomaga, doradza, informuje innych. W pracy z innymi przede wszystkim używa słów. Unika czynności o charakterze technicznym, manualnym, wymagającym dużego wysiłku fizycznego. Ludzi o tym typie osobowości charakteryzuje duża komunikatywność. W pracy kierują się poczuciem sprawiedliwości, odpowiedzialności, idealizmem oraz troską o innych. Typy społeczne postrzegają samych siebie jako wyrozumiałych i cierpliwych.

Typowe zawody: fizykoterapeuta, bibliotekarz, hostessa, ksiądz, kelner, lekarz, logopeda, masażysta, nauczyciel, psycholog, pracownik socjalny, policjant, ratownik, pielęgniarka, stewardesa, trener.

  1. Typ przedsiębiorczy – lubi pracę z ludźmi, ale jest zorientowany na osobiste korzyści. Zadowala się posiadaniem władzy i pieniędzy. W pracy kieruje innymi oraz unika skomplikowanych zagadnień naukowych. Charakteryzuje się dużą pewnością siebie oraz zdolnościami organizacyjnymi. Siebie postrzega jako osobę optymistyczną, a jednocześnie podejmującą ryzyko. Inni ludzi o tym typie osobowości uznają za impulsywnych, bystrych, przyciągających uwagę przywódców.

Typowe zawody: adwokat, agent ubezpieczeniowy akwizytor, dyplomata, doradca np. podatkowy księgarz, makler, menedżer, notariusz, prawnik, zaopatrzeniowiec.

  1. Typ konwencjonalny – osoby o tym typie osobowości cechuje zainteresowanie zawodami związanymi z danymi, ich uporządkowaniem i strukturalizowaniem. Typ konwencjonalny przejawia uzdolnienia urzędnicze i organizacyjne. Jest rzetelny i dokładny. W pracy ściśle trzyma się instrukcji. Problemy rozwiązuje według określonych zasad, reguł i procedur, a także poleceń zwierzchników. Siebie postrzega jako osobę sumienną, praktyczną i dokładną. Osoby o typie konwencjonalnym unikają konfliktów i pracy, w której brak jasnych instrukcji.

Typowe zawody: archiwista, bileter, agent celny, agent ubezpieczeniowy, edytor, inkasent, kasjer, kosztorysant, księgowy, notariusz, radca prawny, recepcjonista, rzeczoznawca, statystyk, syndyk, stenograf, urzędnik biurowy, technik BHP, wizytator.

Rozróżnienie typów osobowości zawodowych według J.L. Hollanda może pomóc w wyborze ścieżki kariery . Wybranie dopasowanej drogi zawodowej do typu osobowości umożliwia samorealizację. Należy jednak pamiętać, że w praktyce jednoznaczne typy osobowości zawodowej występują bardzo rzadko.

Ten wpis opublikowano w Kariera. Zapisz w zakładkach link.

3 myśli w “Jaką masz osobowość zawodową?

  1. Jak zawsze, takie psychologiczne wprawki ateistycznie rezygnują z dostrzegania indywidualnego profilu osobowości obiektywnie uwarunkowanej w trakcie wędrówki duszy, poszukują złudnych sygnałów uogólniających. Praktyczna przydatność takich analiz nieustająco i od lat jest znikoma.

  2. Tak to prawda, ale jeżeli ja mam wiele z tych po trochu? Co ze mną? Oczywiście pracy fizycznej wolałabym uniknąć nie tyle z lenistwa co z powodów zdrowotnych, nie lubię pracować na kasie w marketach, ale interesują mnie dane, jestem przedsiębiorcza, jestem artystką, jestem społecznikiem, ekonomistą :)

    • Zazwyczaj jest tak, że czyste typy osobowości nie występują. Takie określenie osobowości zawodowej ma tylko pomóc ci określić jaka jesteś, nad czym warto abyś pomyślała planując karierę, ale wszystkie decyzje warto podejmować zgodnie z własnym sumieniem. Gratuluję wielu talentów :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *