Silna psychika – masz ją?

Silna psychika - masz ją?

Psychoterapeutka Amy Morino opublikowała listę rzeczy, których unikają osoby o silnej psychice. Na co dzień należy pamiętać, że oprócz zdrowego ciała, silna psychika również ma wpływ na to jak funkcjonujemy w pracy.

Większość z nas najwięcej uwagi poświęca dbaniu o swoje zdrowie fizyczne. Jest to jedynie część nas, która wymaga opieki. Psychika również potrzebuje naszych refleksji i działań, szczególnie w pracy. Bowiem właśnie w pracy zdarza się nam najwięcej stresów, nieprzyjemnych sytuacji czy wyzwań, z którymi nie umiemy sobie poradzić.

Na portalu Forbes można odnaleźć listę rzeczy, których nie robią osoby o silnej psychice. Analizując ją, pewnie odpowiemy sobie na pytanie – czy ja mam silną psychikę? Jeśli większości rzeczy nie robimy to znaczy, że nasza psychika jest silna. Gdy natomiast z wieloma rzeczami będziemy mieli problem wtedy należy zastanowić się, co robić, by to zmienić.

Czego nie robią osoby o silnej psychice?

1. Użalanie się nad sobą

Osoby silne psychicznie nie marnują czasu na rozmyślanie o swojej złej sytuacji. Mają natomiast świadomość tego, że życie bywa niesprawiedliwe i należy się z tym pogodzić. Jeśli już zdarzy im się myśleć o trudnej sytuacji to bardziej pod kątem wyciągania wniosków na przyszłość i nowych doświadczeń.

2. Utrata kontroli nad wydarzeniami kontra silna psychika

Osoby o silnej psychice nie pozwalają innym ludziom na wprowadzanie się w zły nastrój. Kontrolują siebie, swoje reakcje, sytuacje, których są uczestnikami. Wiedzą, że kontrola stanowi o ich sile.

3. Nie boją się zmian

Zmiany i wyzwania to nie są tematy obce ludziom o silnej psychice. Jedyne czego się boją to stagnacja, nuda i brak zmian. Zmiany, brak stabilizacji i niepewność to bodziec, który oddziałuje na takie osoby. Dla wielu wydaje się to nierealne i niemożliwe do osiągnięcia.

4. Nie tracą energii na sprawy, na które nie mają wpływu

To jest niezwykle ważny warunek posiadania silnej psychiki. Takie osoby nie myślą o korkach, czy kolejkach. Nie zwracają uwagi, że chwilowo nie ma internetu. A przede wszystkim starają się nie narzekać na innych ludzi. Najważniejsze jest dla nich ich podejście i możliwe reakcje.

5. Nie zadowalają innych na siłę

Wiele osób bardzo liczy się z tym, żeby wszyscy byli zadowoleni lub wręcz przeciwnie nie zależy im na tym  i posuwają się nawet do chamskiego traktowania innych osób. Tak robić nie należy. Zawsze należy pamiętać o tym, że mamy do czynienia z drugim człowiekiem. Dlatego też należy im się serdeczność, sprawiedliwość i okazywanie kultury.

6. Nie boją się kontrolowanego ryzyka

Ryzyko w granicach rozsądku jest tym, co dowodzi, że psychika jest silna. Za każdym razem należy sprowadzić sytuację do zbadania zysków i strat, a ponadto opracować sobie potencjalne scenariusze.

Silna kobieta

7. Nie myślą o przeszłości

Akceptacja przeszłości i wnioski z własnych doświadczeń – to wszystko w tym temacie, czym zajmują sobie głowę osoby o mocnym charakterze. Nie tracą one czasu na porażki czy sentymenty. Zamiast tego skupiają się na teraźniejszości i przyszłości.

8. Nie powtarzają błędów

Nigdy nie powinno się powtarzać tych samych błędów. Jeśli raz zrobiliśmy coś źle, to szanse, że za drugim razem przyniesie to odwrotny skutek są niewielkie. Badania wykazują, że poprawna i poparta faktami samoocena niezwykle pomaga w odniesieniu sukcesu.

9. Nie zazdroszczą

Komu zdarzyło się, że z zazdrością i smutkiem zareagował na sukces innej osoby? Pewnie takich przykładów byłoby wiele. Jednak to właśnie szczera i niewymuszona radość z sukcesu drugiej osoby jest powiązaną z silną psychiką. Poza tym w tym miejscu powinna się pojawić refleksja co zrobić, by osiągnąć tyle samo lub nawet więcej.

10. Nie poddają się

Każdy błąd i każda porażka uczą. Nie ma osoby, która nigdy nie popełniłaby żadnego błędu. Jednak siła powinna spowodować, że będziemy akceptowali swoje porażki i wierzyli w to, że uda nam się dojść do celu.

11. Nie boją się samotności

Silna psychika często nie potrzebuje obecności drugiej osoby. Takie osoby cenią sobie czas, który mogą poświęcić na samotne refleksje, planowanie czy oddawanie się obowiązkom. Nie uzależniają się od innych osób, co nie znaczy, że w ogóle ich nie potrzebują.

12. Nie mają roszczeń

Często wiele osób mówi, że tak ciężko pracują, że „coś im się od życia należy” albo tyle czasu poświęcili na naukę, że „powinni za to coś mieć”. Silna psychika przejawia się również tym, że tego typu osoby nie mają takiego podejścia. Ciężko pracują, by osiągnąć sukces i tylko taka droga jest dla nich odpowiednia.

13. Nie chcą wszystkiego „na już”

Kierowanie swoich myśli daleko do przodu jest ostatnią już cechą. W każdej czynności, którą wykonują osoby o silnej psychice nie oczekują natychmiastowych rezultatów i nawet drobnymi krokami starają się dojść do celu.

Może się wydawać, że spełnianie tych wszystkich punktów jest niemożliwe. Nie chodzi jednak o to, żeby wbrew sobie kreować się na osoby, którymi nie jesteśmy. Ważne natomiast jest, by spróbować choć kilka z nich wprowadzić w nasze życie, by było ono łatwiejsze i lepsze dla naszego zdrowia psychicznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *