Introwertyk, kontra ekstrawertyk w pracy

ID-100209809

Zdecydowaną większość naszego społeczeństwa, bo aż 70 procent stanowią AMBIWERTYCY – są to osoby balansujące pomiędzy introwertyzmem, a ekstrawertyzmem. Dopasowują swoją osobowość do określonych sytuacji. Pozostałe 30 procent odznacza się tylko jednym z tych dwóch typów charakteru. Czym się cechują i w jakich zawodach radzą sobie lepiej ekstrawertycy, niż introwertycy i odwrotnie?

Kontaktowi ekstrawertycy

Ekstrawertycy to osoby nastawione na czerpanie energii „z zewnątrz„.

  • Są komunikatywni, lubią działanie i kontakt z innymi ludźmi. dlatego podczas rozmów kwalifikacyjnych to oni mają większe szanse na przekonanie do swojej osoby rekrutera.
  • Mają mnóstwo pomysłów i szybko je realizują, skupiając się na kilku działaniach równocześnie.
  • Jasno wyznaczają cele zarówno w swojej pracy jak i pracy swoich podwładnych lub współpracowników.
  • Wytwarzają wokół siebie dużo pozytywnej energii, przyciągają swoja osobą.
  • Ekstrawertycy lubią rozpychać się łokciami i być na pierwszym planie Są zdecydowanie bardziej widoczni na tle skrytych introwertyków.

Jednak ten typ osobowości nie wiąże się z samymi superlatywami.

  • Ekstrawertyczny pracownik to typowy przykład osoby, która uwielbia dużo gadać, ale nie zawsze wykonuje te czynności o których opowiada.
  • Skupia się na dyskusjach i ustaleniach z których często niewiele wynika.
  • Podejmują się wielu działań, ale z różnym skutkiem.
  • Szybko się nudzą, bo wciąż szukają nowych wyzwań.
  • Relacje, które tworzą z innymi nie są trwałe, bo bardziej cenią sobie ilość znajomości niż ich jakość. 

Można by pomyśleć, że ekstrawertyk to wymarzony kandydat na pracownika, w końcu komunikatywność kreatywność to dziś niezwykle pożądane cechy na rynku pracy. Pogląd taki jest mocno przesadzony, a ekstrawertyk nie sprawdzi się na stanowiskach wymagających dużego skupienia i koncentracji, przykładowo w pracy informatyka lub księgowego.

Władczy introwertyk?!

Introwertyzm to cecha osobowości polegająca na kierowaniu całej uwagi do wewnątrz. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że ciężko o dobrą posadę lekceważąc otaczający nas świat. Okazuje się jednak, że introwertyk również może być przywódcą. Zarządzając swoim zespołem dopuszcza podwładnych do głosu, pozwala im dzielić się swoimi pomysłami i nie odbiera takich zapędów, jako próby wygryzienia go ze stanowiska. Słuchają ludzi, dokładnie analizują podejmowane kroki, lubią wszystko dopinać na ostatni guzik, sukcesywnie dążą do celu.

Łamiemy stereotypy

Pomimo tylu pozytywów płynących z bycia introwertykiem grupa ta nadal jest dyskryminowana wśród pracodawców i head-hunterów. Zdecydowanie lepiej prezentuje się przebojowy ekstrawertyk. Co powoduje, że te bardziej skryte osoby musza często udawać kogoś kim nigdy nie będą, żeby osiągnąć sukces. Introwertycy są bardziej skuteczni w swoich działaniach, bez względu na środowisko, czy miejsce pracy w którym się znajdują, trzeba tylko dać im szansę się wykazać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *