Rozmowa kwalifikacyjna – czego na niej nie robić?

Znalazłeś atrakcyjną ofertę pracy, złożyłeś CV i masz szansę na zatrudnienie, ponieważ zostałeś zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. Potencjalny pracodawca chce Cię poznać, wysondować Twoje ambicje, poznać osobowość, zweryfikować, czy jesteś odpowiednim kandydatem.

Rozmowa kwalifikacyjna – czego nie należy robić?

  • O sobie zawsze należy mówić zwięźle i rzeczowo. Bądźmy czujni, bowiem to nie miejsce, aby się zbytnio odkrywać (żalić się, zwierzać) przed rekruterem. Wylewanie żali prawdopodobnie zostanie potraktowane jako słabość.
  • Kategorycznie nie należy się z nikim spoufalać czy też sprawiać wrażenia pochlebcy – takie zachowanie ukazuje nas zdecydowanie w niekorzystnym świetle.
  • Nie należy się na „dzień dobry” zgadzać na zbyt wiele obowiązków.
  • Rozmowa kwalifikacyjna to nie miejsce, by krytykować pomysły nowego szefa.
  • Rzecz bardzo ważna, nigdy nie podpisuj dokumentów, co do których nie jesteś w stu procentach przekonany!

Na pozytywny wynik rozmowy kwalifikacyjnej wpływ ma wiele czynników.
Możemy mieć doświadczenie, być pracowici, ale jeśli spóźnimy się na rozmowę, będziemy nerwowo odpowiadać na pytania – to mimo naszych zalet możemy przegrać z innymi kandydatami w wyścigu o pracę.

Otrzymując ofertę pracy, pamiętaj, że w ciągu kilkunastu minut musisz zaprezentować się lepiej niż pozostali kandydaci. Twoje doświadczenie, wykształcenie, czy znajomość języków mogą nie wystarczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *