Zasady pisowni maili, wiadomości. Piszesz – myśl!

piszanie na klawiaturze

Każdego dnia wykonujemy wiele, powtarzających się czynności. Możemy wpaść w rutynę lub z każdej małej rzeczy czerpać radość. Jedno jest pewne – we wszystkim, co robimy powinniśmy być staranni i dawać z siebie wszystko. Po co? By osiągnąć sukces, zwiększać samozadowolenie czy czuć samorealizację. Na co dzień nie zapominajmy o dbałości o pisanie, które opiera się na pewnych zasadach.

Coraz częściej to jak piszemy świadczy o nas. Zdarza się, że coraz mniej rozmawiamy twarzą w twarz, a coraz więcej czasu spędzamy z komputerem czy telefonem, komunikując się za pomocą liter i znaków. Dla wielu jest to oczywistość i rzeczywistość. W biegu spraw codziennych, w pracy najczęściej nie zastanawiamy się nad tym, co piszemy, jak piszemy, jakie to może mieć skutki? A warto o tym pamiętać. Dlaczego? By przede wszystkim:

  • uniknąć nieporozumień,
  • nie dopuścić do nieprzyjemnych i niepożądanych sytuacji,
  • dbać o swoje dobre imię.

Komunikacja za pośrednictwem elektroniki i sieci jest szybka, prosta i przyjemna, jednak wyjaśnianie sporów, które mogą powstać za jej pomocą jest działaniem znacznie trudniejszym. Zamiast pisać długie rozprawy na temat tego, co rzeczywiście mieliśmy na myśli, a zostało inaczej odebrane, warto ten czas poświęcić na redakcje wiadomości, którą chcemy wysłać.

Podstawowe zasady pisowni maili, wiadomości, listów

zasady pisania maili

Pisząc warto pamiętać o pewnych regułach i zasadach, których niespełnienie działa na naszą niekorzyść. Gdy piszemy list, maila, wiadomość, bardzo ważna jest:

  • ortografia. W dobie internetu i oprogramowania, które samo sprawdza błędy, wiadomości wysyłane z błędami ortograficznymi są niedopuszczalne. Istnieje wiele możliwości sprawdzenia, czy tekst jest napisany poprawnie, dlatego warto choć z jednej z nich skorzystać.
  • literówki. Przeczytać tekst z literówkami to zazwyczaj nie problem. Tylko po co? Pisanie literówek bardzo często świadczy o nieuwadze, nie poświęcaniu na tekst zbyt wiele czasu. A przecież każdy rozmówca chce, żeby traktować go z należytą uwagą i zaangażowaniem.
  • zwroty grzecznościowe. Zawsze trzeba pamiętać, kto siedzi po drugiej stronie komputera lub kto jest adresatem tradycyjnej korespondencji. Nie zapominajmy zatem o jakiejkolwiek dawce kultury. Zwroty „Pan/ Pani” będą świadczyć o naszym szacunku do odbiorcy.
  • frazeologia. Jednym z częściej popełnianych błędów są niepoprawne frazeologizmy. Właśnie z uwagi na niewiele czasu poświęconego na dbałość o tekst, powstają związki wyrazowe, które nie zaliczają się do kanonu poprawnej polszczyzny.
  • skróty. W dobie smsów i krótkich wiadomości coraz częściej myślimy, a później piszemy skrótowo. O ile taki sposób formułowania myśli nie przeszkadza w kręgu najbliższych osób, o tyle pracodawca i współpracownicy mogą mieć problemy z rozszyfrowaniem naszych intencji.

O ile złotą zasadą komunikacji interpersonalnej jest – pomyśl zanim powiesz, to jedną z zasad komunikacji za pośrednictwem liter i znaków powinno być niewątpliwie – pomyśl zanim napiszesz. Mało kto zwraca na to uwagę, ale jeśli sami nie będziemy tego od siebie wymagać to nie wymagajmy tego od innych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *