Zasady pisowni maili, wiadomości. Piszesz – myśl!

piszanie na klawiaturze

Każdego dnia wykonujemy wiele, powtarzających się czynności. Możemy wpaść w rutynę lub z każdej małej rzeczy czerpać radość. Jedno jest pewne – we wszystkim, co robimy powinniśmy być staranni i dawać z siebie wszystko. Po co? By osiągnąć sukces, zwiększać samozadowolenie czy czuć samorealizację. Na co dzień nie zapominajmy o dbałości o pisanie, które opiera się na pewnych zasadach.

Coraz częściej to jak piszemy świadczy o nas. Zdarza się, że coraz mniej rozmawiamy twarzą w twarz, a coraz więcej czasu spędzamy z komputerem czy telefonem, komunikując się za pomocą liter i znaków. Dla wielu jest to oczywistość i rzeczywistość. W biegu spraw codziennych, w pracy najczęściej nie zastanawiamy się nad tym, co piszemy, jak piszemy, jakie to może mieć skutki? A warto o tym pamiętać. Dlaczego? By przede wszystkim:

  • uniknąć nieporozumień,
  • nie dopuścić do nieprzyjemnych i niepożądanych sytuacji,
  • dbać o swoje dobre imię.

Komunikacja za pośrednictwem elektroniki i sieci jest szybka, prosta i przyjemna, jednak wyjaśnianie sporów, które mogą powstać za jej pomocą jest działaniem znacznie trudniejszym. Zamiast pisać długie rozprawy na temat tego, co rzeczywiście mieliśmy na myśli, a zostało inaczej odebrane, warto ten czas poświęcić na redakcje wiadomości, którą chcemy wysłać.

Podstawowe zasady pisowni maili, wiadomości, listów

zasady pisania maili

Pisząc warto pamiętać o pewnych regułach i zasadach, których niespełnienie działa na naszą niekorzyść. Gdy piszemy list, maila, wiadomość, bardzo ważna jest:

  • ortografia. W dobie internetu i oprogramowania, które samo sprawdza błędy, wiadomości wysyłane z błędami ortograficznymi są niedopuszczalne. Istnieje wiele możliwości sprawdzenia, czy tekst jest napisany poprawnie, dlatego warto choć z jednej z nich skorzystać.
  • literówki. Przeczytać tekst z literówkami to zazwyczaj nie problem. Tylko po co? Pisanie literówek bardzo często świadczy o nieuwadze, nie poświęcaniu na tekst zbyt wiele czasu. A przecież każdy rozmówca chce, żeby traktować go z należytą uwagą i zaangażowaniem.
  • zwroty grzecznościowe. Zawsze trzeba pamiętać, kto siedzi po drugiej stronie komputera lub kto jest adresatem tradycyjnej korespondencji. Nie zapominajmy zatem o jakiejkolwiek dawce kultury. Zwroty „Pan/ Pani” będą świadczyć o naszym szacunku do odbiorcy.
  • frazeologia. Jednym z częściej popełnianych błędów są niepoprawne frazeologizmy. Właśnie z uwagi na niewiele czasu poświęconego na dbałość o tekst, powstają związki wyrazowe, które nie zaliczają się do kanonu poprawnej polszczyzny.
  • skróty. W dobie smsów i krótkich wiadomości coraz częściej myślimy, a później piszemy skrótowo. O ile taki sposób formułowania myśli nie przeszkadza w kręgu najbliższych osób, o tyle pracodawca i współpracownicy mogą mieć problemy z rozszyfrowaniem naszych intencji.

O ile złotą zasadą komunikacji interpersonalnej jest – pomyśl zanim powiesz, to jedną z zasad komunikacji za pośrednictwem liter i znaków powinno być niewątpliwie – pomyśl zanim napiszesz. Mało kto zwraca na to uwagę, ale jeśli sami nie będziemy tego od siebie wymagać to nie wymagajmy tego od innych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *