Telefoniczna rozmowa z rekruterem…

shutterstock_10747051

Zanim zostaniemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną czeka nas rozmowa z rekruterem. Większość myśli, że to tylko formalność. Nic bardziej mylnego! Rozmowa telefoniczna to równie ważny etap rekrutacji, jak sama rozmowa.

Możesz zostać poproszony o odpowiedzenie na kilka pytań, niestety nie będziesz mieć czasu na przygotowanie. Jak zrobić dobre wrażenie?

Przygotowaliśmy kilka pomocnych rad:

Miejsce i czas

Ważne, żebyś podczas rozmowy mógł obdarzyć swojego rozmówcę, jak największą atencją. Upewnij się, ze nic nie będzie cię rozpraszało. Znajdź spokojne, dobrze oświetlone miejsce, jeśli nie jest to możliwe poproś o kontakt za godzinę.

Skrzynka głosowa

Kiedy zaczynasz poszukiwania pracy, pamiętaj, żeby profesjonalnie przygotować swoja skrzynkę głosową. Zrezygnuj z zabawnych rymowanek, wymyślnych powitań czy melodyjek. Jeżeli nie odbierzesz telefonu, rekruter ma zostać zachęcony do pozostawienia wiadomości głosowej. W nagraniu powinno znaleźć się twoje imię i nazwisko oraz prośba o pozostawienie informacji.

Entuzjazm

Po odebraniu telefonu od rekrutera wyraź swój entuzjazm i zadowolenie. Możesz powiedzieć: „Witam serdecznie! Bardzo się cieszę, że Państwo dzwonią!”. Uśmiechnij się, kiedy to mówisz, rozmówca nie zobaczy twojej miny, ale na pewno usłyszy pozytywne emocje w twoim głosie.

Coś więcej niż zwykła rozmowa

Pamiętaj, że rekruter na podstawie rozmowy jest wstanie określić twój poziom zdenerwowania, pewności siebie i zdolność do skutecznego komunikowania się. Spróbuj zdobyć zaufanie, przekonaj go do siebie. Nie odpowiadaj za szybko, zastanów się nad odpowiedzią. Postaraj się być spokojny i zachować równy ton wypowiedzi.

Życiorys

Postaraj się mieć przed sobą swoje CV. Rekruter może zadawać ci pytania dotyczące doświadczenia, ukończonych szkół czy kursów. Wymijające odpowiedzi nie są mile widziane. Przygotuj się też na pytania dotyczące słabych punktów twojego CV, jak na przykład luki w zatrudnieniu czy częste zmiany pracy. Odpowiadając bądź pewny siebie i spróbuj przestawić daną sytuacje w pozytywnym świetle.

Pytania

Prawdopodobnie będziesz mógł zadać kilka pytań. Jeżeli rekruter już dziękuje ci za spotkanie lub pyta cię, czy chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej, możesz zapytać o kolejne etapy rekrutacji i spróbować ustalić osobiste spotkanie. Podkreśl przy okazji, że bardzo zależy ci na tej pracy. Na koniec podziękuj entuzjastycznie za rozmowę i czas rekrutera. Twoje zaangażowanie i pozytywne nastawienie sprawią dobre wrażenie. Pamiętaj, żeby nie pytać o wynagrodzenie czy świadczenia – być może będziesz miał na to czas podczas spotkania.

Słuchaj

Bądź aktywnym słuchaczem, wykaż się zaangażowaniem. Wysłuchaj do końca rekrutera, jeśli czegoś nie zrozumiesz, coś będzie nie jasne, dopytaj. Potakuj i potwierdzaj, że zrozumiałeś.

Jeżeli wydaje ci się, że źle wypadłeś, bo rekruter nie wykazał entuzjazmu. Nie przejmuj się, rekruterami często są osoby specjalnie przeszkolone. Celowo ukrywają swoje emocje i opinie, aby za wcześnie nie dawać ci nadziei.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *