Chory na urlopie

Nastał dzień naszego upragnionego wypoczynku, a my leżymy pod kołdrą z czterdziestostopniową gorączką. Dodatkowo, pomimo braku sił spowodowanych chorobą,  potęguje się w nas złość, bo nie możemy zrealizować swoich wakacyjnych planów. Co zazwyczaj robimy w takiej sytuacji? Jak faktycznie powinniśmy się zachować?

Najczęściej popełniany błąd

Jesteśmy na urlopie i złapała nas choroba. Idziemy do lekarza. Lekarz zaleca nam odpoczynek oraz przepisuje leki. Wracamy do domu. Tak najczęściej wygląda nasz scenariusz. Nie powiadamiamy pracodawcy o chorobie – a to jest nasz największy błąd!

Urlop wypoczynkowy – jak sama nazwa wskazuje powinien służyć nam do regeneracji sił, abyśmy mogli wrócić do firmy wypoczęci i zmotywowani do dalszej ciężkiej pracy. W trakcie choroby, która dopada nas na urlopie, nasze siły regenerują się tylko do momentu „przed-urlopowego” i w efekcie po powrocie do pracy jesteśmy znużeni, pozbawieni chęci do wykonywania swoich służbowych obowiązków.

Co w takim przypadku powinniśmy zrobić?

Po wyjściu z gabinetu lekarskiego powinniśmy niezwłocznie zgłosić się do pracodawcy w celu przerwania urlopu – mamy do tego prawo, natomiast przełożony obowiązany jest, by wniosek ten zaakceptować.

Niewykorzystane dni urlopu nam nie przepadają, wręcz przeciwnie – dalej przysługują do wykorzystania w późniejszym terminie, co ważne: po uprzednim skonsultowaniu nowego terminu z szefem.

Na co powinniśmy uważać?

Jeżeli przebywamy urlopie bezpłatnym (nie należy mylić z urlopem wypoczynkowym) powyższe zasady nas niestety nie obowiązują.

Choroba dziecka lub innego członka rodziny też nie przerywa naszego urlopu. Jeżeli współmałżonek rozchoruje się w trakcie wspólnego urlopu, to niestety jesteśmy w niekomfortowej sytuacji. Małżonkowi przysługuje przerwanie wypoczynku, nam nie i musimy mieć nadzieję, że innym razem wspólne wakacje się udadzą.

Musimy pamiętać o tym, że nie możemy automatycznie przedłużyć urlopu o dni, w których przebywaliśmy na zwolnieniu lekarskim – kwestia ta musi zostać uzgodniona z przełożonym.

Przeczytaj więcej praktycznych informacji dotyczących choroby na urlopie.

2 myśli w “Chory na urlopie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *