Po raz kolejny Fundacja Edukacyjna Perspektywy oceniła uczelnie wyższe. Wynikiem tej pracy jest raport oraz przygotowany dla absolwentów liceum ranking. Zastanowimy się dziś, czy pogodzenie studiów z pracą jest możliwe?
Każdego roku grono absolwentów liceum zastanawia się, co robić po zakończeniu nauki? Iść na studia – jaki kierunek, jaka uczelnia, dziennie, zaocznie? A może poszukać sobie jakieś pracy zaraz po liceum? Wydaje się, że teraz jest najlepszy czas na takie przemyślenia.
Dziś postanowiliśmy rozważyć opcję – studia + praca.
Najlepsze uczelnie wyższe w Polsce
Jest to przede wszystkim Uniwersytet Warszawski, który zajął pierwsze miejsce. Od lat o pierwszą pozycję konkuruje z Uniwersytetem Jagiellońskim, który w tym roku jest drugi. Ostatnie miejsce „na pudle” przypadło Uniwersytetowi im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Kolejne uczelnie wyższe, które znalazły się w pierwszej dziesiątce to: Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Uniwersytet Wrocławski, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
Kolejnym rankingiem zostały objęte uczelnie niepubliczne. Wśród nich najlepszą okazała się Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie. Drugie miejsce przypadło Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Trzecie wyróżnienie należy się Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych w Warszawie. Kolejne miejsca zajęły następujące uczelnie: Uczelnia Łazarskiego w Warszawie, Akademia Finansów i Biznesu Vistula, Collegium Civitas w Warszawie, Społeczna Akademia Nauk w Łodzi, Dolnośląska Szkoła Wyższa we Wrocławiu, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, Wyższa Szkoła Biznesy w Dąbrowie Górniczej.
Praca dodatkowa w trakcie studiowania
Studenci, o ile chcą pogodzić studia z pracą, mają kilka możliwości rozwoju zawodowego.
- Praktyki i staże w zawodzie. Jeśli jesteśmy zdeterminowani, by pracować w konkretnej branży, już na studiach powinniśmy myśleć o rozwoju. Wtedy po zakończeniu nauki, oprócz wiedzy będziemy posiadać także umiejętności. Poza tym poznamy pracę w danej firmie od zaplecza, będziemy już obeznani w branży i przede wszystkim będziemy mogli odpowiedzieć sobie na pytanie – czy chcę to robić? Uczelnie zachęcają do odbywania wszelkiego rodzaju praktyk i staży, ponieważ zdobyta wiedza praktyczna ułatwi nam zrozumienie wszelkiej teorii. Niestety trzeba liczyć się z tym, że taka aktywność bardzo często nie przyniesie nam dochodu, gdyż w większości są to darmowe zajęcia.
- Praca dodatkowa. Bardzo dużo osób już na studiach chce mieć własne dochody. W wielu ogłoszeniach znajdziemy zapis, że status studenta jest wymagany. Dlatego nie bójmy się, że studia będą nas dyskwalifikować – wręcz przeciwnie. Młode osoby najczęściej szukają pracy w usługach, gdyż tam elastyczny grafik jest możliwy. Uczelnie rozumieją również takie sytuacje, dając osobom pracującym możliwości pogodzenia studiów z pracą.
- Stała praca. Możliwość znalezienia pracy stałej mają najczęściej osoby studiujące zaocznie. Część firm pracuje w systemie pięciodniowym, więc weekend pozostaje im na naukę. Są także miejsca, w których pracodawca pozwala pracownikowi na podjęcie studiów i nie stawia przeszkód, gdy pracownik ma jakieś obowiązki związane ze studiami, które nakładają się na pracę.
Wydaje się, że koniec maja jest doskonałym czasem, by podjąć decyzję – co dalej? Niedługo wyniki matur, ale większość swoje potrafi oszacować już od jakiegoś czasu. Teraz przyszedł czas na zadanie sobie kilku pytań. Odpowiedzi na nie powinny pokierować przy wyborze dalszego rozwoju.
Pamiętam jeszcze nie dawne czasy gdy słysząc że pracodawca szukający młodego z doświadczeniem, wszyscy wybuchali śmiechem. Dzisiaj możliwości pracy w czasie studiów jest tyle że grzechem jest nie korzystać :)
Doświadczenie można zdobyć dzięki zdobytej teorii i praktyce na studiach, a zwłaszcza na uczelni Wszechnica Polska. Uczelnia mieści się w Warszawie i to w samym centrum bo w Pałacu Nauki i Kultury, a więc nauka na wysokościach jest również ciekawa, a poza tym super wykładowcy i naprawdę fajni ludzie!
A ja pamiętam te stare czasy, gdy było kilka uczelni w kraju i każdy chciał się dostać na te najlepsze i nie było po nich problemu ze znalezieniem pracy.