Własny biznes – tylko bez kolegów

własny-biznes

Przedsiębiorcy zostali ostatnio przebadani pod kątem prowadzenia swoich biznesów. Raport wskazuje, że jeśli naszym wspólnikiem będzie nasz znajomy – rosną szanse niepowodzenia inwestycji. Jak to jest z otwieraniem własnego biznesu?

Trójka harvardzkich naukowców postanowiła przebadać, jaki wpływ na zakładanie własnego biznesu ma wybór współpracownika. W tym celu przeprowadzili badania na 3 500 przedsiębiorców, którzy przez ostatnie lata inwestowali na rynku. Całość znajduje się w raporcie „The Cost of Friendship”.
Jeśli za wspólnika bierzesz sobie osobę, która do tej pory pracowała w tej samej firmie co ty, o wiele bardziej możliwe jest, że biznes się nie uda. Szanse na niepowodzenie wynoszą 17%. Nieważne jest, czy współpracowaliście i czy byliście zatrudnieni w tym samym czasie.

Inaczej przedstawia się sytuacja, gdy za wspólnika chcemy wziąć kolegę z czasów młodości. Wtedy ryzyko niepowodzenia rośnie do 22%.

Czego nie robić, zakładając własny biznes?

Z badań płynie jeden podstawowy wniosek – im bliższy jest ci wspólnik, tym większe szanse, że biznes się nie uda. Nie chodzi tutaj o zażyłości czy więzi. Ważniejsze jest środowisko. Jeśli pochodzicie z tego samego środowiska, to będziecie mieli podobne punkty widzenia, schematy, cenione wartości. Z jednej strony byłoby to bardzo wygodne rozwiązanie – brak kłótni, zgodność w podejmowaniu decyzji. To często oszczędność czasu, pieniędzy i przede wszystkim nerwów. Z drugiej strony to niekoniecznie ma dobry wpływ na firmę. Ważne jest, by zawsze analizować kilka możliwości, przedstawiać różne punkty widzenia, czy nawet delikatnie się spierać, szukając niepodważalnych argumentów.

Zakładasz własny biznes? Pomyśl o wspólniku

Jeśli chcesz zakładać własny biznes to najlepiej, żeby istniała różnica między tobą, a wspólnikiem. Im bardziej będziecie się różnić, tym większe szanse na sukces. W momencie, gdy ścierają się różne poglądy, są większe szanse, że podjęta decyzja będzie przemyślana pod wieloma względami. Czasem trzeba mieć odmienne zdania, różne punkty widzenia, wizje. W dłuższej perspektywie powinno przynieść to efekt. Choć praca na pewno będzie dla nas bardziej emocjonalna. Jednak jeśli ktoś jest czegoś pewien, to znalezienie racjonalnych argumentów nie powinno stanowić problemu.

Badania nie mają w pełni przełożenia na rzeczywistość. Obecnie kończąc szkołę 34,4% ludzi decyduje się na współpracę z osobą, którą zna.

Jedna myśl w “Własny biznes – tylko bez kolegów

  1. Kolejną kwestią zapalną w przypadku zakładania spółek często okazują się przyjaźnie. Te najczęściej kwitną, kiedy biznes się rozkręca, ale w przypadku pierwszych niepowodzeń przypomina o sobie więź emocjonalna wspólników, pretensje itp…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *