Techniki zapamiętywania, czyli jak nauczyć się haseł

techniki-zapamietywaniaW pracy każdy ma do czynienia z różnymi danymi – liczby, słowa, nazwy, hasła, piny. Jeśli jest tego dużo, opanowanie bez wysiłku może zająć nawet kilka miesięcy. Nowy pracownik będzie potrzebował pliku z wypisanymi hasłami. Istnieją jednak pewne techniki zapamiętywania, które pomagają w opanowaniu nadmiaru ważnych informacji.

Rozwiązania, które mają pomóc w zapamiętaniu trudnych danych to nic innego jak mnemonika lub mnemotechnika. Jest to sztuka powszechnie znana już od stuleci. Wiadomo, że łatwiej zapamiętuje się rzeczy, które powiązane są ze skojarzeniami lub emocjami. I to właśnie jest bazą do powstania owych rozwiązań.

Każdy człowiek ma problem z zapamiętaniem suchych faktów. Jeśli jakaś sytuacja w życiu była dla nas wyjątkowo ważna, najczęściej bez problemu zapamiętujemy nawet najmniejsze szczegóły. Nasze mózgi są jednak przystosowane do zapamiętywania każdego rodzaju informacji, należy mu jedynie w tym pomóc.

Nowe informacje najczęściej zapamiętujemy poprzez skojarzenie ich z obrazem, który jest wytworem naszej wyobraźni. Ta technika zapamiętywania jest najprostsza i najbardziej znana. By stworzyć przydatny obraz w wyobraźni, warto pamiętać o kilku rzeczach:

  • nasza pamięć najlepiej przyjmuje informacje pozytywne. Mózg bardzo często wypiera sytuacje nieprzyjemne.
  • to co stworzymy powinno być kolorowe, estetyczne, żywe. Wytwór wyobraźni można oprzeć również na smaku, zapachu, dźwięku czy ruchu.
  • nie bójmy używać się ironii, posługiwać się przesadą lub ogromnym poczuciem humoru. Nawet nawiązania do seksu ułatwiają zapamiętywanie.
  • każdy ma w swojej pamięci zakodowane pewne symbole. Odświeżenie ich również może pomóc w zapamiętywaniu nowych informacji.

Jak zapamiętać hasła?

Mnemotechnika haków

Pomaga w zapamiętaniu różnego rodzaju pinów, dat, wartości. Polega na tym, że do każdej cyfry przypisuje się obraz, tworząc tym samym swego rodzaju historyjkę. Historia może być jak najbardziej wymyślna lub absurdalna – chodzi jedynie o to, by nasza pamięć bez wysiłku ją przyjęła. Jeśli raz nauczymy się danej historii trudno będzie nam się pomylić w tym ciągu cyfr. Gdy raz skorzystamy z tej techniki zapamiętywania, kolejne razy będą coraz łatwiejsze.

Metoda cyfrowo-literowa

To kolejna z metod, która pomoże nam zapamiętać daty, numery, kody czy piny. Polega ona na tym, że danej liczbie od 0 do 9 przypisujemy spółgłoski lub samogłoski. Mają one być dopasowane na stałe, niezmiennie. Tym samym z ciągu liczb powstaje słowo, które będzie łatwiejsze do zapamiętania dla naszego mózgu.

Metoda ogniw

Jeśli mamy do zapamiętania jakieś konkretne wyrazy lub ciąg informacji najlepiej posłużyć się techniką, która nazwana jest metodą ogniw. Kolejne słowo lub pozycje łączymy ze skojarzeniem, tak aby stworzyć coś nierozerwalnego. Można także stworzyć krótką historyjkę, która ubarwiona żywą narracją i skojarzeniami stanie się przyjemna do zapamiętania. Historia przez nas utworzona powinna być absurdalna, zabawna lub ironiczna – takie rzeczy zapamiętuje się prościej. Nie może być także zbyt skomplikowana. Najlepiej będzie, jeśli używane przez nas słowa będą przywoływały jakieś skojarzenia. Techniki zapamiętywania to również doskonały pomocnik w nauce dla dzieci, dlatego w ramach ćwiczenia można przetestować ją z maluchem.

To jedynie część z opracowanych przez specjalistów technik. Te wydają się idealne dla początkujących. Można je traktować jak naukę przez zabawę. Mają się one przysłużyć do zapamiętania bez najmniejszego wysiłku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *