Gdzie pracować w wakacje?

gdzie-pracowac-w-wakacjehamak-lato

Coraz rzadziej wakacje są czasem wyłącznie odpoczynku. Uczniowie, studenci chcą wykorzystać ten czas, by znaleźć sezonową pracę. Bezrobotni i osoby bez odpowiednich kwalifikacji szukają dobrze płatnych i prostych zawodów. W wakacje niezwykle prężnie działa gastronomia, turystyka, budownictwo, opieka czy promocja.

Work Service opracował raport z listą najlepiej opłacalnych latem zawodów. Odpowiadamy na pytanie – gdzie najlepiej pracować w wakacje?

1. Pomoc w biurze

Średnie zarobki: 14,9 zł/h

Płaca minimalna: 11,1 zł/h

Płaca maksymalna: 18,7 zł/h

Według raportu jako wakacyjna pomoc w biurze możemy otrzymać największe zarobki. Wiele na pewno zależy od miasta czy samej firmy. Szukając tego typu ogłoszeń warto zwracać uwagę, czy jest to praca na zastępstwo. Wtedy istnieje możliwość otrzymania takiej samej pensji jak podstawowy pracownik, a przy okazji jest to świetna okazja do zdobycia kontaktów.

2. Hostessa

Średnie zarobki: 14,45 zł/h

Płaca minimalna: 11,1 zł/h

Płaca maksymalna: 19,8 zł/h

Wakacje to doskonały czas na wszelkiego rodzaju akcje promocyjne, festyny czy imprezy masowe. Podczas tego typu wydarzeń oczywiście potrzebne są hostessy. Ich zarobki to kilkanaście złotych za godzinę, a praca trwa najczęściej kilka godzin. Zarobki zależą od ilości wydarzeń w miesiącu, w których bierzemy udział. Trzeba wziąć pod uwagę, że jest to praca bardziej okazjonalna – najczęściej weekendowa. Choć jeśli wziąć pod uwagę aktywność organizatorów w kurortach to stwierdzenie to będzie mylne.

3. Kurier

Średnie zarobki: 13,2 zł/h

Płaca minimalna: 10,45 zł/h

Płaca maksymalna: 15,95 zł/h

By być kurierem należy umieć jeździć na rowerze lub samochodem, często większym niż tradycyjna osobówka. Nieoceniona w tej kwestii jest znajomość mapy miasta. Będzie to niezwykły atut dla pracodawcy oraz ogromne ułatwienie dla nas samych. Znając okolicę będzie nam się wykonywało powierzoną pracę szybciej i łatwiej. Od kuriera wymaga się również odpowiedzialności i uczciwości.

4. Ankieter

Średnie zarobki: 12,5 zł/h

Płaca minimalna: 9,79 zł/h

Płaca maksymalna: 15,4 zł/h

By być ankieterem należy lubić ludzi i rozmowy z nimi. Nie jest to na pewno praca dla niecierpliwych i nieśmiałych. Często trzeba podejść lub zadzwonić do obcej osoby i zadać szereg pytań. Tematyka ankiet bywa różna, dlatego nie wszyscy chętnie zgadzają się brać w niech udział. Trzeba mieć niezwykły dar przekonywania, by jak najwięcej osób chciało nam na te pytania odpowiadać. Zarobki bywają uzależnione od ilości wypełnionych ankiet.

5. Dostawca pizzy

Średnie zarobki: 11,6 zł/h

Płaca minimalna: 9,13 zł/h

Płaca maksymalna: 13,2 zł/h

To głównie praca dla osób, które posiadają prawo jazdy, bowiem najczęściej pizzę dowozi się właśnie autem. Czasem jest to skuter, najrzadziej rower. Znajomość miasta to również niezwykle ważna umiejętność. Poza tym trzeba wykazać się również odwagą, ponieważ nie wiemy, kim będzie nasz odbiorca. Zachętą dla zainteresowanych mogą być napiwki, które często otrzymują dostawcy.

6. Opiekun/ka do dzieci

Średnie zarobki: 10,3 zł/h

Płaca minimalna: 8,5 zł/h

Płaca maksymalna: 12,1 zł/h

Rodzice idą do pracy, a dziecko pozostaje samo. Opieka potrzebna jest często na kilka dni lub kilka godzin w tygodniu. By zostać opiekunem lub opiekunką najlepiej mieć doświadczenie w pracy z dziećmi. Rodzice z troski o swoje dziecko zwracają niezwykłą uwagę na to kim jest opiekun/ka. Choć zarobki często mogą być niższe od tych w innych branżach, to jeśli kochamy pracę z dziećmi będzie to czysta przyjemność.

7. Pracownik sezonowy w ogrodnictwie

Średnie zarobki: 9,4 zł/h

Płaca minimalna: 7,8 zł/h

Płaca maksymalna: 11 zł/h

Musimy nastawić się na ciężką fizyczną pracę, połączoną z żarem lecącym z nieba. Tego typu wakacyjne zajęcie może się okazać pracą o charakterze okazjonalnym. Można załapać się na pomoc w jednym z domów – wtedy będziemy uzależnieni od zlecenia właściciela – lub w firmie, która przyjmuje takie zlecenia.

8. Roznoszenie ulotek

Średnie zarobki: 9,46 zł/h

Płaca minimalna: 9,02 zł/h

Płaca maksymalna: 9,9 zł/h

To praca głównie dla osób, które mieszkają w miastach. Najwięcej osób roznosi ulotki w centrach miast. Należy liczyć się z tym, że jest to praca na powietrzu, niezależnie od pogody. Niestety można również trafić na nieżyczliwość ludzi, którzy nie będą chcieli przyjmować od nas ulotek. Mimo wszystko praca nie jest bardzo nieprzyjemna i w wakacje, kiedy na ulicach jest dużo ludzi, może okazać się prosta.

9. Kelner/ka

Średnie zarobki: 8,8 zł/h

Płaca minimalna: 6,6 zł/h

Płaca maksymalna: 11 zł/h

Zarobki zarobkami, ale jeśli trafimy na dobre miejsce to drugą pensję będziemy mieli z napiwków. Najlepiej pracować w kurorcie lub dużym mieście. Tam ze względu na turystów ruch powinien być duży. Co za tym idzie również trzeba się liczyć z ogromem pracy oraz często dłuższym niż 8-godzinny dniem pracy.

10. Pomoc kuchenna

Średnie zarobki: 8,3 zł/h

Płaca minimalna: 7,81 zł/h

Płaca maksymalna: 8,8 zł/h

To idealne zajęcie dla miłośników kuchni. W wakacje można zmierzyć się z prawdziwym obliczem pracy w restauracji – dużo zamówień, duży ruch, wysokie temperatury, mało czasu. Poza tym, jeśli trafimy na dobrego szefa kuchni możemy się wiele nauczyć i wynieść z tego mnóstwo korzyści. Jeśli chcemy iść tą ścieżką kariery, warto wykorzystać wakacje na takie dodatkowe praktyki w zawodzie.

Jedna myśl w “Gdzie pracować w wakacje?

  1. Mam wrażenie, że zarobki są mocno przesadzone. Wątpię by młodzi ludzie wyjeżdżali na zbiory jeśli mogli dostać pracę za 20 złotych na godzinę. Oczywiście pochwalam wszystkie formy próby odnalezienia się na polskim rynku pracy. Tylko nie należy na starcie spodziewać się nie wiadomo czego, bo później są rozczarowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *