Praca na walizkach i wszystkie jej aspekty

W dzisiejszych czasach firmy rozwijają się bardzo szybko. Wiele przedsiębiorstw nie ogranicza swojej działalności do działań lokalnych i rozwija się również na rynku międzynarodowym, co wiąże się z częstszymi podróżami służbowymi pracowników. Jakie są wady i zalety takich delegacji?

Nie dla każdego

Praca na walizkach, jak sama nazwa wskazuje, wiąże się z częstym podróżowaniem. Powody podróży są różne – mogą to być szkolenia, konferencje czy biznesowe delegacje. Już na wstępie możemy sobie powiedzieć, że nie jest to praca dla każdego, a jej punkt widzenia może być naprawdę różny. Jedni z nas mogliby spędzić życie na rozjazdach, dla drugich podróże są wielką udręką. Zależy to od charakteru oraz sytuacji życiowej danej osoby. Zanim więc przejdziemy do omówienia aspektów pracy takiego rodzaju, należy podkreślić iż jest to kwestia indywidualna i może być odbierana niejednakowo.

Dla osób nieposiadających zobowiązań rodzinnych lub tzw. wolnych strzelców, podobna praca może być niesamowitą przygodą. Wystarczy być cierpliwym, dobrze zorganizowanym oraz ciekawym świata i nagle wszystko staje się ogromną zaletą – kołem napędowym. Nowi ludzie, miejsca, doświadczenia – a to wszystko na koszt firmy! Oprócz kilkudniowych wyjazdów, pojawiają się również wyjazdy kilkumiesięczne. Dają one możliwość podszlifowania języka, co jest obecnie niezwykle cenne. Często też mamy możliwość zobaczenia wielkich osobistości czy nawet wymienienia z nimi swoich poglądów. Praca na walizkach, dla ludzi z odpowiednim nastawieniem, może być zatem bardzo rozwijająca, a dodatkowo często wiąże się też z wyższym wynagrodzeniem. Żyć, nie umierać?

Istnieje również druga grupa ludzi, dla której częste delegacje to męczarnia. Przede wszystkim taki rodzaj pracy często negatywnie odbija się na naszym życiu prywatnym. Często naszym bliskim trudno jest zaakceptować wielokrotne i niekiedy długoterminowe rozłąki. Trudno jest również wszystkiego osobiście dopilnować, kiedy pojawiamy się w domu tylko na weekendy i wtedy niezbędna jest pomoc. Z drugiej strony nie musimy być jakkolwiek zobowiązani, by podróże były dla nas męczące. Pakowanie się w ostatniej chwili, kilkugodzinne przesiadywanie na lotniskach i ciągła zmiana otoczenia wymaga dużej cierpliwości. Dodatkowo stres, który może okazać się dla nas niebezpieczny, czy nieprzewidziane wydatki robią swoje. W delegacjach służbowych należy być przygotowanym na wszystko i niekiedy trzeba wykazać się odpowiednimi cechami, którymi zwyczajnie nie każdy człowiek dysponuje.

Jaki zawód dla podróżnika?

Istnieje wiele zawodów, w których musimy dużo podróżować. Praca na walizkach jest związana przede wszystkim z typowymi zawodami wymagającymi mobilności, jak kierowca, dziennikarz, sportowiec czy pilot wycieczek. Dodatkowo na częste rozjazdy narażona jest obsługa statku lub samolotu. Osoby pracujący artystycznie, jak muzycy, modelki i aktorzy również są zaliczani do tego grona.

Wystarczy jednak iż jesteś członkiem międzynarodowej korporacji i już możesz liczyć się z dużym prawdopodobieństwem wysłania w delegację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *