Te słowa wykreśl z CV

bledy-w-cvOsoby rekrutujące otrzymują kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt czy kilkaset aplikacji w sprawie ogłoszenia o pracę. Najlepiej, by to właśnie nasze zgłoszenie było tym wyjątkowym, jedynym i niepowtarzalny. Są jednak słowa, które według badań pojawiają się w CV zbyt często.

Zbyt częsty kontakt z niektórymi słowami powoduje, że rekrutujący już nie zwracają na nie uwagi. Znudzenie kogoś naszym CV to najgorsza rzecz, jaką możemy zrobić. Z ogromną dokładnością należy dbać o to, by nasze CV było jedyne w swoim rodzaju.

Linkedln przeprowadził badania, które odpowiadają nam na pytanie – jakie słowa są najbardziej nadużywane w CV? Lista takich słów wygląda następująco:

  1. Odpowiedzialny
  2. Umiejący myśleć strategicznie
  3. Kreatywny
  4. Efektywny
  5. Cierpliwy
  6. Ekspert
  7. Posiadający umiejętności organizacyjne
  8. Zmotywowany
  9. Innowacyjny
  10. Analityczny

Jak zastąpić te słowa i uczynić swoje CV niepowtarzalnym?

1.Odpowiedzialność

Zamiast pisać, że jesteś osobą odpowiedzialną dokładnie opisz swoje obowiązki w miejscach pracy. Jeśli firma dobrze funkcjonowała, obowiązki były należycie i terminowo wykonane, to wiadomo, że jesteś zorganizowanym i odpowiedzialnym kandydatem.

2.Umiejący myśleć strategicznie

Myślenie strategiczne jest pojęciem dość abstrakcyjnym i bardzo szerokim. Lepiej ubrać to w inne słowa w liście motywacyjnym lub podczas rozmowy. Można stworzyć historię, w które opiszemy nasze zawodowe plany, rozwój i sposób, w jaki udało nam się realizować te cele. Możesz także prześwietlić pozycję firmy, konkurencji i wskazać, co byś zmienił w tym konkretnym miejscu – ale uwaga, to wiąże się z dużym ryzykiem.

3.Kreatywny

Wiele jest firm i ofert, w których potrzeba ludzi kreatywnych. Trudno udowodnić ją słowem, kreatywnością po prostu należy się wykazać. Trzeba mieć otwartą głowę, by podczas rozmowy wykazać się celnymi odpowiedziami. Nie chwal się kreatywnością, gdy takie zajęcie zajmuje Ci dużo czasu lub nigdy nie miałeś okazji się tym wykazać.

4.Efektywny

Każdy chce mieć efektywnych pracowników. Nikt w CV nie napisze, że jest leniwy, wykonywanie zadań przychodzi mu ciężko i nie dotrzymuje terminów. Tak jak te cechy należy pominąć, tak również o efektywności można napisać w inny sposób. Jeśli mieliśmy okazję wykazać się już efektywnością – opowiedzmy z czym przyszło nam się zmierzyć. Mówienie o praktycznych rzeczach ma o wiele większą wartość.

5.Cierpliwy

Jest grupa zawodów, w których cierpliwość ma ogromne znaczenie. Jednak jest to tak naprawdę cecha, którą powinno się udowodnić. Można mówić, że jest się cierpliwym, a przytrafi się sytuacja, która wyprowadzi nas z równowagi i wtedy przypisanie nam tej cechy jest niemożliwe. Lepiej pochwalić się wynikami, doświadczeniem lub opowiadać o procesach, gdzie długo trzeba było czekać na efekt.

slowa-w-cv

6.Ekspert

Ekspertem łatwo się nazywać, a trudno nim być. Jeśli wiesz, że masz naprawdę dużą wiedzę, ciężko cie czymś zaskoczyć, na każde branżowe pytanie masz gotową odpowiedz – możesz tak o sobie napisać. Jeśli natomiast może okazać się, że szef będzie prawdziwym specjalistą – nie pisz o tym.

7.Posiadający umiejętności organizacyjne

Zamiast pisać o tym, że jesteś świetnie zorganizowany, napisz o tym, jak do tej pory pracowałaś/eś. W pracy bardzo często jesteśmy zmuszeni do wykonywania wielu zadań w jednym czasie – jest to wręcz naturalne. Jest to cecha, której nawet nie pisząc o tym, pracodawca będzie oczekiwał. Możesz wskazać za to na rzeczy, które wykonujesz po pracy. Być może działasz w wolontariacie, jakieś organizacji pozarządowej lub oddajesz się jakiejś swojej ciekawej pasji – to może być wyróżnienie na tle innych kandydatów. A organizacja dnia bardzo często przekłada się na dobrą organizację pracy.

8.Zmotywowany

Motywacja często odpiera się na dwóch czynnikach – zadowoleniu szefa albo pieniądzach. Większości ciężko jest zmotywować się do pracy samodzielnie. Jednak zawsze dzieje się tak, że każda kolejna praca to świeże podejście, nowe nadzieje, niewymuszone zaangażowanie. Nie warto o tym pisać. Udowodnisz to przygotowując się świetnie do rozmowy kwalifikacyjnej. CV bez tego słowa wcale nie straci na wartości.

9.Innowacyjny

Innowacyjność najlepiej wykazać czynem. Możesz napisać w liście motywacyjnym albo powiedzieć podczas rozmowy, o innowacjach, które wprowadziłaś/eś w swojej poprzedniej pracy. Ewentualnie można wskazać na rzeczy, którymi wykażesz się w nowym miejscu pracy.

10. Analityczny

Analityczny umysł nie jest potrzebny na każdym stanowisku. Zamiast używać tego słowa w CV opisz, np. swoje umiejętności, które są z tym związane. Może to być między innymi wykonywanie skomplikowanych obliczeń, umiejętność pisania sprawozdań, raportów czy planów, a także znajomość specjalnych programów komputerowych.

Pisząc CV spróbujmy się postawić na miejscu jego czytelnika. Nikt nie chce czytać kilkanaście razy dziennie tych samych treści. Dlatego warto postarać się, by nasza aplikacja była inna niż wszystkie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *