W większości firm pracodawcy pragną utrzymać zadowolenie pracowników na jak największym poziomie. Mowa tutaj przede wszystkim o zadowoleniu materialnym. Oprócz pensji pracownicy coraz częściej otrzymują dodatkowy benefit.
Coraz bardziej poszerza się lista rzeczy, które poza pensją są oferowane pracownikom. Także coraz więcej firm stosuje taki system dodatków. Pracownicy mają możliwość – korzystać lub nie. Część jest na pewno zadowolona, jeśli benefit łączy się z ich zainteresowaniami albo sposobem spędzania wolnego czasu. Zdarzą się jednak i tacy, którym taki dodatek niekoniecznie pasuje.
Jakie benefity dostajemy najczęściej?
Badanie „Benefity 2014” przedstawia zakres dodatków, które otrzymujemy najczęściej. Wśród nich znajdziemy:
- karty sportowe
- prywatna opieka medyczna
- dofinansowanie kursów językowych
- wyjazdy integracyjne
- możliwa zdalna praca
- dodatkowe szkolenia z umiejętności miękkich
Kolejność związana jest z popularnością poszczególnych benefitów. I tak karty sportowe są najbardziej, a dodatkowe szkolenia najmniej popularne.
Benefity, które otrzymujemy najrzadziej
Również w tym samym badaniu odnaleźć można zakres rzeczy, które pracodawcy oferują najrzadziej. Są to:
- rodzinne świadczenia
- diety (większe niż ustawowe)
- dofinansowanie dojazdów
- opieka stomatologiczna
- dodatkowe dni wolne
- dodatkowe środki na studia
System benefitów wydaje się dobrym pomysłem, o ile rzeczywiście jest dodatkiem do pensji i w żaden sposób nie wpływa na jej wysokość. Otrzymywanie tego typu dodatków pozwala na utrzymanie dobrej kondycji, dobrego zdrowia, ale i pozyskanie dodatkowych kwalifikacji. Na wiele rzeczy przeciętny pracownik nie mógłby sobie pozwolić ze swojej pensji. System zniżek lub dodatkowe finansowanie jest idealnym sposobem motywowania pracowników.