Motywacja – premia finansowa już nie wystarczy?

motywacja w pracy

Każdy pracodawca chce, aby jego firma była maksymalnie efektywna. Skuteczna motywacja pracowników jest niezwykle istotnym elementem wpływającym na efektywność pracowników oraz ich ogólne zadowolenie z pracy, które bezpośrednio przekłada się na brak chęci zmiany obecnego pracodawcy. Powszechnie wiadomo iż zadowolony pracownik, to zadowolony klient. Dlatego temat motywowania pracowników jest tak istotny. Co zrobić, kiedy bonusy przestają być atrakcyjne i nie spełniają już swojej roli?

Typowe formy motywowania

Najczęstszym i jednocześnie banalnym benefitem jest premia finansowa. Do tego można by wymieniać: dodatkowe urlopy i imprezy pracownicze, kursy rozwijające, opieka medyczna, ubezpieczenie czy bony towarowe.

Motywator już nie działa i co dalej?

Zmotywowanie pracowników do większej wydajności pracy atrakcyjnymi benefitami to nie problem. Jednak co zrobić, kiedy pracownik zacznie się do nich przyzwyczajać?
Przede wszystkim, aby skutecznie zmotywować pracowników do działania, pracodawca sam powinien być odpowiednio zmotywowany, aby jego przekaz zachęcał i inspirował do pracy podwładnych.
Nie istnieje coś takiego jak uniwersalny system motywujący dla wszystkich firm. Dobrą metodą na poznanie oczekiwań pracowników jest anonimowa ankieta, w której pracownicy mogą wypowiedzieć się w tej sprawie.
Dodatkowo dobry manager powinien unikać trwałych motywatorów. Pracownik nieustannie nagradzany tym samym w tym samym czasie, zaczyna postrzegać wszelkie bonusy jako coś naturalnego i szybko rodzi się w nim przekonanie iż wręcz mu się to należy.
Motywator również przypomina nam o istnieniu naszych potrzeb. Warto więc nieco rozszerzyć tą oczywistość. Często pracownik łączy pracę z dużym wysiłkiem i zmęczeniem, przez co codzienne wstawanie do niej nie jest zbyt wielką przyjemnością. Dlaczego więc nie sprawić, by miejsce pracy było otoczeniem, z którego nie chce się wychodzić? Moim zdaniem to klucz do sukcesu. Oczywiście nie każda firma może pozwolić sobie na siedzibę biura z widokiem na morze, jednak odpowiednie zadbanie o szczegóły może dużo zmienić. Wygodne meble, relaksujące kolory otoczenia, odpowiednie oświetlenie – najlepiej naturalne oraz duży dostęp do świeżego powietrza zrobią swoje!
Pieniądze od zawsze i na zawsze będą najbardziej atrakcyjną zachętą, jednak istnieje wiele czynników, których nie zastąpi się gotówką, są to : możliwość awansu, stabilizacja, brak stresu czy przyjazna atmosfera. Warto zatem uelastycznić niektóre reguły i dać pracownikom więcej przestrzeni.

Nietypowe motywatory

Firma Google Inc posiada jedną z najbardziej rozwiniętych ofert bonusowych. Oprócz typowych przywilejów jak opieka medyczna czy urlop macierzyński, firma oferuje m.in. darmowe jedzenie, możliwość poznania znanych postaci, wsparcie techniczne przez cały rok, darmowe przejazdy z pracy i do pracy, a nawet możliwość przyniesienia ze sobą swojego pupila.
W Japonii dużą wagę przywiązuje się do relacji międzyludzkich. Kobieta (z niewiadomych powodów mężczyzna nie został tutaj zakwalifikowany) ze złamanym sercem po rozstaniu dostaje wolne w zależności od wieku! Długość urlopu na wylanie smutków waha się między jednym a trzema dniami. Dodatkowo niektórzy pracodawcy oferują opłacenia miejsc cmentarnych swoim pracownikom i zapewnienie godnego pochówku, co w Japonii jest bardzo kosztowne.
Również nietypowe benefity oferuje Bank Citi Handlowy, który wspiera finansowo oraz organizacyjnie pracownicze kluby zainteresowań. Ze wsparcia firmy korzystają sportowcy, wędkarze, fotografowie.

Motywatory nie w każdej branży, nie w każdej firmie?

Nie wszystkie sposoby motywacji mogą być wykorzystywane w każdym przedsiębiorstwie. Małe firmy znacznie łatwiej są w stanie wytworzyć rodzinną atmosferę. Sami zapewne znacie osoby, dla których kwestią najistotniejszą w pracy jest atmosfera. Istnieją również takie działalności, które nie posiadają charakteru biurowego. Co wtedy? Rolnicy czy budowlańcy nie przesiadują w biurach, które można pod nich dostosować, jednak można dostosować pod nich inne aspekty, biorąc pod uwagę iż ich praca jest pracą typowo fizyczną. Można wtedy skupić większą uwagę na zapewnieniu darmowego dostępu do pożywienia czy niestandardowego czasu przeznaczonego na odpoczynek.

Warto zatem proponować nowatorskie metody motywowania i przyciągnąć do siebie pracowników czy lepiej zostać przy podstawowych bonusach?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *