Praca za granicą – gdzie i dlaczego najchętniej wyjeżdżają Polacy

praca za granicą

Niezmiennie od wielu lat Polacy masowo emigrują do innych państw. Już ponad 2 miliony naszych rodaków zdecydowało osiedlić się na obczyźnie. Najchętniej wybieranym miejscem są Niemcy, Wielka Brytania oraz Holandia. Dlaczego akurat te miejsca są dla nas Polaków tak atrakcyjne?

Dlaczego wyjeżdżamy?

Głównym i najbardziej oczywistym powodem są oczywiście duże pieniądze oraz chęć zasmakowania lepszego życia. Polska zaczyna oferować nam coraz mniej w porównaniu z innymi krajami Europy, a stopa bezrobocia nieustanie jest niepokojąco wysoka. Oprócz poszukiwania pracy Polacy udają się za granicę w celu zdobycia wykształcenia lub wyjeżdżają z kraju za rodziną czy ukochaną osobą, są to jednak bardziej sporadyczne przypadki.

Co ciekawe największa grupa emigrantów waha się wiekowo między 45 a 54 rokiem życia. Bierze się to z tego, iż osoby z powyższego przedziału wiekowego, to w dużej mierze bezrobotni z terenów wiejskich, najczęściej z niskim wykształceniem, którzy chętnie wyjeżdżają w nieznane nie mając nic do stracenia. Natomiast osoby młodsze z wyższym wykształceniem mają o wiele więcej wątpliwości w tej sprawie. Niechętnie przychodzi im myśl o porzuceniu swojego wykształcenia na rzecz dorywczej pracy. Dlatego też mało młodych osób decyduje się pracować na niższych czy wręcz odmiennych stanowiskach, pomimo atrakcyjnych wynagrodzeń finansowych.

Gdzie najlepiej?

Guru pod względem atrakcyjności są dla nas takie kraje jak Niemcy, Wielka Brytania, Holandia. Co nas do nich tak przyciąga?

Zacznijmy od naszego sąsiada oraz rankingowego lidera – Niemiec. Wielką zaletą tego kraju jest jego bliska odległość, dzięki czemu pracownicy nie muszą rezygnować z częstego kontaktu z rodziną oraz znajomymi, dlatego też zazwyczaj osiedlają się oni zaraz przy granicy obu państw. Mimo iż wschodnia część Niemiec, jest częścią biedniejszą, dla Polaków stale jest ona bardzo atrakcyjna. Niemcy posiadają bowiem wielką oraz ogromnie rozwiniętą gospodarkę w Europie. Bardzo dużą popularnością u naszych sąsiadów cieszą się nasze opiekunki osób starszych. Koszty utrzymania w Niemczech wynoszą nas około 3000 zł, przy czym sprzedawca w sklepie odzieżowym jest w stanie zarobić trzy razy tyle, a inżynier nawet 10 razy więcej.

Wielka Brytania jest dla nas atrakcyjna przede wszystkim poprzez wartość funta. Były czasy kiedy funt kosztował 7 złotych! Przy takich stawkach o wiele łatwiej zarobić duże pieniądze, a praca z najniższej półki pozwoli nam spokojnie utrzymać się w obcym kraju oraz wysyłać duże kwoty do domu. Dzisiaj funt co prawda stoi nieco niżej, bo wynosi niecałe 5 złotych, jednak nadal pozostaje najwyższą walutą. Dodatkowo wielkim ułatwieniem dla emigrantów jest język angielski, którym Polacy posługują się najlepiej z języków obcych, a znając nawet same podstawy, o wiele łatwiej jest nam się porozumieć. Znajduje się tam również bardzo dużo polskich sklepów i szkół, które sprawiają, że nie czujemy się tak obco. UK oferuje też bardzo wysokie benefity swoim pracownikom. Życie w Anglii wynosi około 4000 złotych, gdzie opiekunka i blacharz są w stanie zarobić prawie dwa razy więcej.

Holandia natomiast charakteryzuje się specyficznym rynkiem pracy, gdzie zazwyczaj mamy do czynienia z kontraktami czasowymi. Kontrakty takie pozwalają po ich zakończeniu wrócić do Polski i ponownie wyjechać szukać pracy w najbardziej odpowiadającym nam momencie. Holandia posiada wiele dostępnych miejsc pracy z najróżniejszych dziedzin, co powoduje, że jest ona tak przyjaźnie nastawiona do emigrantów z całego świata. W Holandii utrzymamy się za około 4000 złotych, a sekretarka oraz kierowca zarabiają tego podwójną stawkę.

Jedna myśl w “Praca za granicą – gdzie i dlaczego najchętniej wyjeżdżają Polacy

  1. Ciekawy artykuł, wiele polaków wyjeżdża w pogoni za pieniądzem i często niestety już nie wraca do ojczyzny, to sytuacja którą nam zgotował ostatni rząd..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *