Portal Business Insider przedstawił listę naszych zachowań, które na pewno nie pomogą w osiągnięciu zawodowego sukcesu. Tego typu nawyki hamują nasz rozwój, karierę i możliwość odniesienia sukcesu. Jakich zachowań unikać?
Co zrobić, by odnieść sukces? Przede wszystkim nie można pozwolić, by negatywne nawyki zdominowały naszą codzienną pracę. Przed czym należy się chronić? Z czym walczyć?
Zachowania, przez które rujnujesz karierę
Specjaliści wymienili 8 zachowań, które źle wpływają na nasze funkcjonowanie w pracy.
1. Nie chwalisz się pracą
Jeśli masz osiągnięcia – chwal się nimi. W pracy większość patrzy tylko na siebie i swoje wyniki. Nikt sam z siebie nie dostrzeże sukcesów innych. Mowa tutaj szczególnie o szefach. Dlatego warto co jakiś czas zorganizować spotkanie, na którym będzie można pochwalić się swoimi obowiązkami. Część z nich może wynikać z wykonywanych obowiązków, lecz niektóre to już nasze zaangażowanie i ambicja.
2. Jesteś odludkiem
W pracy należy być otwartym na ludzi – chociażby w minimalnym stopniu. Całkowita alienacja od współpracowników zawsze wzbudza podejrzenia. Daj się poznać, na tyle, na ile tego chcesz. Zdarza się, że współpracownicy stronią od skrytych i tajemniczych osób. Tak samo może być z szefem, chyba że również jest spokojną, cichą osobą.
3. Podejmujesz pochopne decyzje
Osoby impulsywne nie są ulubieńcami szefów. Czasem lepiej kilka razy coś przemyśleć, zanim się to powie, napisze. Z impulsywności rzadko wynika cokolwiek dobrego. Pracodawcy nie lubią pracować z takimi osobami, ponieważ zdarza się, że przysparzają sporo problemów. Rzucone słowa ciężko jest odwrócić i naprawić swoją sytuację.
4. Nie jesteś asertywna/y
5. Pesymista
Tego typu podejście nie sprzyja dobrej atmosferze w pracy. Narzekanie pogarsza jakość naszej pracy, ale potrafi wpływać też negatywnie na postawy innych. Co innego, gdy powody do narzekania rzeczywiście się znajdą i są łatwe do udowodnienia. Wtedy wyładowanie negatywnych emocji może nawet pomóc. Jednak warto przychodzić do pracy z energią i uśmiechem na twarzy – to procentuje i wraca do nas.
6. Kłamca
Jeśli ktoś raz skłamie, nikt nie daje gwarancji, że to się znów nie powtórzy. Dlatego też w każdej sytuacji najlepiej jest się przed kłamstwem powstrzymywać. Kłamstwa wpływają na naszą wiarygodność, psują naszą reputacje, zmniejszą zaufanie. Każde kłamstwo łatwo się zapamiętuje i trudno cofnąć raz przypisaną sobie łatkę.
7. Nie potrafisz zorganizować pracy
W pracy liczy się sumienność, uczciwość oraz co bardzo ważne – terminowość. Dlatego co by się nie działo, gdy podejmujesz się jakiegoś działania, masz je wykonać w określonym czasie. Oczywiście, zdarzają się jakieś sytuacje losowe, przez które wykonanie zadania na czas nie jest możliwe – najczęściej są to wyjątki. Należy tak zaplanować swoją pracę, by wyrobić się przed czasem i mieć jeszcze czas na sprawdzenie, wykonanie koniecznych poprawek.
8. Nie chcesz poznawać nowinek technologicznych
Nawyki z przeszłości nie zawsze sprawdzają się w dzisiejszych warunkach pracy. Dlatego należy mieć otwartą głowę na różnego typu innowacje. Komputer, internet, drukarka, telefon, fax – to podstawa. Wraz z pojawianiem się nowych sprzętów, trzeba cierpliwie uczyć się ich obsługi.
Nawyki są po to, żeby z nimi walczyć. Należy zacząć od uświadomienia sobie, że coś wpływa na pogorszenie się naszej pracy, coś nas blokuje. Wtedy wszystkie, nawet najgorsze nawyki, będą do pokonania.