Lekarze – oceny i krytyka

Większość z nas przy wyborze lekarza sugeruje się najpierw opinią rodziny czy znajomych. Gdy krąg najbliższych osób nie może nikogo nam polecić sięgamy do rankingów, ocen czy opinii z internetu.

Stron, które oceniają lekarzy w internecie jest wiele. Znajdziemy na nich mnóstwo danych, opinii – tych pozytywnych, które stanowią darmową reklamę i tym samym zwiększają popularność danego lekarza; ale mamy również opinie negatywne, z którymi lekarze się nie zgadzają i których nie chcą…

„Mogę wyrażać się w samych superlatywach. Dzięki Panu doktorowi uniknęłam operacji (a przynajmniej oddaliłam jej widmo). Polecam go z całego serca. Od zakończenia leczenia minęło prawie rok, a ja uniknęłam renty i normalnie pracuję” – to opinia o jednym z katowickich ortopedów. Z tego, że takie opinie na temat swój temat można przeczytać w sieci lekarze są bardzo zadowoleni. To ważne, gdy ktoś docenia  pracę, jest zadowolony, a przy okazji dzieli się tym z innymi, robiąc specjaliście reklamę. Strony tego typu umożliwiają zapoznanie się z danymi kontaktowymi lekarza, miejscem, w którym przyjmuje, a czasem pozwalają także na umówienie się na wizytę.

O tym samym lekarzu możemy jednak przeczytać : „Moja wizyta trwała 5 minut, zero wytłumaczenia i przypuszczalnej diagnozy tylko skierowanie na badanie krwi, które nic nie wykazało” czy „Byłam u tego lekarza z bólem kolana. Wg innych lekarzy kolano nadaje się do operacji. Doktor X jednak stwierdził, że mam dalej chodzić na sztywnej nodze, a jak boli to przyłożyć lód… I tyle…”. I już na tego typu opinie lekarze nie wyrażają zgody. Mówią, że pacjenci nie powinni podważać opinii lekarzy i oceniać specjalistów.

Czy w ocenianiu lekarzy jest coś złego? Zupełnie nie. Każdy z nas narażony jest na opinię i krytykę innych – niezależnie od wykonywanego zawodu, wyglądu czy płci. Każdy z nas krytykował i był krytykowany. Lekarze nie są i nie powinni być w tym względzie grupą uprzywilejowaną. Opinie o nich są dla wielu bardzo istotne, gdyż do lekarza ze sprawą błahą się nie chodzi – często chodzi o zdrowie, prawidłowe funkcjonowanie czy nawet życie. Przed funkcjonowaniem serwisów internetowych tego typu, kto chciał i tak mógł oceniać i krytykować lekarzy, u których był. Internet zmienił sytuację o tyle, że informacje te dobre, jak i złe są powszechnie dostępne.

Poza tym, gdy krytyka jest bezpodstawna zawsze można znaleźć jej twórce i dochodzić swoich prawd na wielu różnych polach. Nawet oceny lekarzy wystawiane anonimowo nigdy nie są anonimowe. Zatem patrząc z drugiej strony warto zastanowić się zanim cokolwiek napiszemy. Stosowanie czarnego PR kosztem np. lekarza, który jest konkurencją niekoniecznie musi przynieść dobre skutki.

Jedna myśl w “Lekarze – oceny i krytyka

  1. Czasami warto usiąść w fotelu i pomyśleć o tego typu sprawach. Fajnie, że są ludzie, którzy chcą się dzielić swoimi doświadczeniami z innymi za pomocą Internetu. Co byśmy bez niego dziś zrobili, ehh…

    Deb0308 – Zerknij tu:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *