Nawyki, które przeszkadzają w pracy

nawyki

Portal Business Insider przedstawił listę naszych zachowań, które na pewno nie pomogą w osiągnięciu zawodowego sukcesu. Tego typu nawyki hamują nasz rozwój, karierę i możliwość odniesienia sukcesu. Jakich zachowań unikać?

Co zrobić, by odnieść sukces? Przede wszystkim nie można pozwolić, by negatywne nawyki zdominowały naszą codzienną pracę. Przed czym należy się chronić? Z czym walczyć?

Zachowania, przez które rujnujesz karierę

Specjaliści wymienili 8 zachowań, które źle wpływają na nasze funkcjonowanie w pracy.

1. Nie chwalisz się pracą

Jeśli masz osiągnięcia – chwal się nimi. W pracy większość patrzy tylko na siebie i swoje wyniki. Nikt sam z siebie nie dostrzeże sukcesów innych. Mowa tutaj szczególnie o szefach. Dlatego warto co jakiś czas zorganizować spotkanie, na którym będzie można pochwalić się swoimi obowiązkami. Część z nich może wynikać z wykonywanych obowiązków, lecz niektóre to już nasze zaangażowanie i ambicja.

2. Jesteś odludkiem

W pracy należy być otwartym na ludzi – chociażby w minimalnym stopniu. Całkowita alienacja od współpracowników zawsze wzbudza podejrzenia. Daj się poznać, na tyle, na ile tego chcesz. Zdarza się, że współpracownicy stronią od skrytych i tajemniczych osób. Tak samo może być z szefem, chyba że również jest spokojną, cichą osobą.

3. Podejmujesz pochopne decyzje

Osoby impulsywne nie są ulubieńcami szefów. Czasem lepiej kilka razy coś przemyśleć, zanim się to powie, napisze. Z impulsywności rzadko wynika cokolwiek dobrego. Pracodawcy nie lubią pracować z takimi osobami, ponieważ zdarza się, że przysparzają sporo problemów. Rzucone słowa ciężko jest odwrócić i naprawić swoją sytuację.

 4. Nie jesteś asertywna/y

O swoich wątpliwościach najlepiej mówić wprost. Jeśli masz złe przeczucia, coś ci nie pasuje – powiedź o tym. Najlepiej jednak mieć argumenty, by nasza wypowiedź nie opierała się na intuicji. W pracy mamy do czynienia z różnym typem ciężkich rozmów – dbając o swoje zdrowie, często należy wykazać się asertywnością.

5. Pesymista

Tego typu podejście nie sprzyja dobrej atmosferze w pracy. Narzekanie pogarsza jakość naszej pracy, ale potrafi wpływać też negatywnie na postawy innych. Co innego, gdy powody do narzekania rzeczywiście się znajdą i są łatwe do udowodnienia. Wtedy wyładowanie negatywnych emocji może nawet pomóc. Jednak warto przychodzić do pracy z energią i uśmiechem na twarzy – to procentuje i wraca do nas.

6. Kłamca

Jeśli ktoś raz skłamie, nikt nie daje gwarancji, że to się znów nie powtórzy. Dlatego też w każdej sytuacji najlepiej jest się przed kłamstwem powstrzymywać. Kłamstwa wpływają na naszą wiarygodność, psują naszą reputacje, zmniejszą zaufanie. Każde kłamstwo łatwo się zapamiętuje i trudno cofnąć raz przypisaną sobie łatkę.

7. Nie potrafisz zorganizować pracy

W pracy liczy się sumienność, uczciwość oraz co bardzo ważne – terminowość. Dlatego co by się nie działo, gdy podejmujesz się jakiegoś działania, masz je wykonać w określonym czasie. Oczywiście, zdarzają się jakieś sytuacje losowe, przez które wykonanie zadania na czas nie jest możliwe – najczęściej są to wyjątki. Należy tak zaplanować swoją pracę, by wyrobić się przed czasem i mieć jeszcze czas na sprawdzenie, wykonanie koniecznych poprawek.

8. Nie chcesz poznawać nowinek technologicznych

Nawyki z przeszłości nie zawsze sprawdzają się w dzisiejszych warunkach pracy. Dlatego należy mieć otwartą głowę na różnego typu innowacje. Komputer, internet, drukarka, telefon, fax – to podstawa. Wraz z pojawianiem się nowych sprzętów, trzeba cierpliwie uczyć się ich obsługi.

Nawyki są po to, żeby z nimi walczyć. Należy zacząć od uświadomienia sobie, że coś wpływa na pogorszenie się naszej pracy, coś nas blokuje. Wtedy wszystkie, nawet najgorsze nawyki, będą do pokonania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *