Model atrakcyjnego pracownika

Większość pracodawców po latach doświadczenia i ogromnej ilości przeprowadzonych rozmów kwalifikacyjnych wyrobiło sobie indywidualny obraz atrakcyjnego pracownika. Kandydaci z kolei często skupiają dużą uwagę na zaletach, które mogłyby zadowolić pracodawcę, a nie którymi sami dysponują, gdyż wiedzą jak istotna jest ta kwestia. Jak zatem najlepiej zaprezentować swoje cechy, by otworzyć sobie szansę na spotkanie z potencjalnym pracodawcą a jednocześnie czuć się pewnie podczas rozmowy?

Wybierz mnie, ponieważ…

Zanim przejdziemy do charakteryzacji poszczególnych atutów, należy podkreślić iż nie jest to temat całkiem uniwersalny. Cechy, które będą dla pracodawcy najistotniejsze zależą oczywiście od stanowiska, o które się ubiegamy, więc mogą się nieco różnić. Istnieje jednak kilka wartości, które są równie ważne niemalże dla każdego.

Zaczynamy rzecz jasna od doświadczenia zawodowego. Wykształcenie teoretyczne i sam papierek ukończenia szkoły nie zrobią dużego wrażenia. W dzisiejszych czasach tytuł magistra, który może mieć niemalże każdy, to już za mało. Natomiast doświadczenie praktyczne, to już zupełnie inna rzecz. Im większe doświadczenie, tym bardziej jesteśmy brani pod uwagę przy rekrutacji.

Ważna jest też znajomość języków obcych. Umiejętność płynnego posługiwania się nimi w mowie i w piśmie to ogromna zaleta, szczególnie jeśli ubiegasz się o pracę w korporacji międzynarodowej. I tutaj sytuacja wygląda tak samo jak z doświadczeniem: im więcej znasz języków, tym lepiej. Nie zapominaj również o rozwijaniu się i bierz jak najczęściej udział w dodatkowych warsztatach oraz kursach, a na pewno zostanie to docenione.

Kolejnym istotnym aspektem jest elastyczność, umiejętność dobrego gospodarowania czasem oraz odporność na stres. Obecnie firmy rozwijają się bardzo szybko, co może wiązać się z częstymi zmianami w najbliższym otoczeniu. Dla pracodawcy wielkim zbawieniem okaże się pracownik, który szybko i łatwo dostosuje się do wszelkich zmian. Może to być zmiana przełożonego lub miejsca pracy czy nałożenie dodatkowych obowiązków, a aby sobie z tym odpowiednio poradzić niezbędna jest umiejętność radzenia sobie ze stresem. Bardzo ważne jest również przestrzeganie terminów oraz zdolność do określenia priorytetów dla osiągnięcia lepszych wyników w pracy. Dzięki opanowaniu tych zalet staniemy się w oczach pracodawcy godni zaufania, rzetelni oraz profesjonalni.

Ostatnimi, nie mniej ważnymi zaletami, jest komunikatywność oraz umiejętność radzenia sobie z konfliktami. Nie trudno jest o nieporozumienie, gdy każdego dnia wymieniamy się poglądami z szefem czy kolegami z pracy lub kooperujemy z klientami. Ważna jest wtedy szybka i skuteczna reakcja, w której wykażemy się asertywnością, obiektywnością oraz otwartością na zdania innych szybko tworząc atrakcyjny kompromis dla obu stron.

A według was jakie są najbardziej pożądane przez pracodawców cechy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *