Kawa – niezastąpiony przyjaciel pracownika

Kawa w pracyPoranek bez kawy to początek straconego dnia! – krzyczą smakosze. Potrzebuję zamiennika do kawy! – martwią się osoby, które nie mogą jej pić. Wydaje się, że nieodłączną częścią pracy jest kubek z kawą, który stoi na biurku w kilku porach dnia. Dziś zastanowimy się, jaka jest alternatywa dla osób, które nie mogą pić kawy lub jej nie lubią.

Jest kilka sposobów, by swój kontakt z kawą uczynić zdrowszym. Przede wszystkim nie należy pić jej w dużych ilościach – to warunek dla osób, które nie potrafią wyobrazić sobie dnia bez odpowiedniej dawki kawy. Jeśli potrafisz się bez niej obejść i pijesz ją tylko w sytuacji, gdy potrzebujesz energii warto zastanowić się nad zdrowszymi zamiennikami kawy.

Zielona herbata

To naturalny i popularny pobudzacz. Jednak mało kto wie, że zielona herbata ma więcej kofeiny niż kawa. Odpowiednio parzona – 2 do 3 minut doda nam sporo energii. Dłuższe parzenie wywoła efekt odprężenia, więc skutek zupełnie odwrotny. Zielona herbata to zdrowy zamiennik – ma witaminy B, C, E, K i minerały: magnez, sód, fluor, mangan, żelazo.

Kakao

Kakao, oprócz tego, że jest zdrowe, jest także bardzo dobre. Energia, którą dzięki niemu dostajemy to efekt działania kofeiny oraz teobrominy. Wartości odżywcze to, między innymi: magnez, żelazo, cynk, miedź. Kakao wytwarza również tak ważny na co dzień hormon szczęścia, czyli endorfiny. Wbrew pozorom kakao nie jest tylko na małych dzieci – warto je pić niezależnie od wieku.

Napoje kawowe

Są osoby, które kawę piją ze względu na jej smak i aromat, pozornie nie przywiązując się do działalności kofeiny. Smaku kawy można szukać w innych rzeczach niż sama kawa. Mamy tu na myśli jogurty o tym smaku lub specjalne napoje kawowe. W większości mają one dobry wpływ na nasz organizm, dostarczając magnez, błonnik czy wapń. Ponadto i tak mogą dodawać energii i redukują zmęczenie. Często są łączone z innymi składnikami, które mają na nas pobudzający wpływ, takimi jak guarana czy żeń-szeń.

Inne sposoby

Kawa to nie tylko zamienniki w postaci napojów. Można czuć się tak jak po spożyciu kawy poprzez zwykłe, proste czynności:

  • spożywanie witamin w zalecanych ilościach – w postaci odpowiedniej diety, ale też źródeł dostępnych w aptekach;
  • ruch – aktywność fizyczna jest lekarstwem samym w sobie. Może działać również pozytywnie na nasze zmęczenie, redukując je, poprzez wydzielanie endorfin;
  • sen – gdy nasz organizm będzie otrzymywał potrzebną mu dawkę snu, dodatkowe picie kawy nie będzie potrzebne.

Jedna myśl w “Kawa – niezastąpiony przyjaciel pracownika

  1. Jako wieloletni konsument kawy stwierdzam, że żeń- szeń jest najlepszym zamiennikiem kawy i lepszym od wszystkich możliwych panaceum na zmęczenie, zwłaszcza to spowodowane przepracowaniem i stresem. Odkąd stosuję Gold żeń– szeń complex i czuję się doskonale, nawet nie doświadczam spadków energii. Wcześniej zmęczenie ciągle mi doskwierało, a teraz mam mnóstwo energii i siły przez cały dzień, nawet po długim dniu pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *