Rozmowa kwalifikacyjna – czego na niej nie robić?

Znalazłeś atrakcyjną ofertę pracy, złożyłeś CV i masz szansę na zatrudnienie, ponieważ zostałeś zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. Potencjalny pracodawca chce Cię poznać, wysondować Twoje ambicje, poznać osobowość, zweryfikować, czy jesteś odpowiednim kandydatem.

Rozmowa kwalifikacyjna – czego nie należy robić?

  • O sobie zawsze należy mówić zwięźle i rzeczowo. Bądźmy czujni, bowiem to nie miejsce, aby się zbytnio odkrywać (żalić się, zwierzać) przed rekruterem. Wylewanie żali prawdopodobnie zostanie potraktowane jako słabość.
  • Kategorycznie nie należy się z nikim spoufalać czy też sprawiać wrażenia pochlebcy – takie zachowanie ukazuje nas zdecydowanie w niekorzystnym świetle.
  • Nie należy się na „dzień dobry” zgadzać na zbyt wiele obowiązków.
  • Rozmowa kwalifikacyjna to nie miejsce, by krytykować pomysły nowego szefa.
  • Rzecz bardzo ważna, nigdy nie podpisuj dokumentów, co do których nie jesteś w stu procentach przekonany!

Na pozytywny wynik rozmowy kwalifikacyjnej wpływ ma wiele czynników.
Możemy mieć doświadczenie, być pracowici, ale jeśli spóźnimy się na rozmowę, będziemy nerwowo odpowiadać na pytania – to mimo naszych zalet możemy przegrać z innymi kandydatami w wyścigu o pracę.

Otrzymując ofertę pracy, pamiętaj, że w ciągu kilkunastu minut musisz zaprezentować się lepiej niż pozostali kandydaci. Twoje doświadczenie, wykształcenie, czy znajomość języków mogą nie wystarczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *