Praktyki – czy musi być to zło konieczne?

Gdy zbliża się okres wakacyjny, wiele młodych osób bagatelizuje sprawę praktyk, uznając je za rzecz zbędną, za coś, co jest do „odhaczenia”, nie zdając sobie sprawy z tego, jak bardzo zmniejszają przez to własne szanse w przyszłości na rynku pracy.
Wina – co warto zaznaczyć – nie leży oczywiście wyłącznie po stronie samych zainteresowanych, lecz jest także wynikiem niekompetencji niektórych organizatorów praktyk.

Dlaczego praktyki są ważne?

Praktyka często pozwala sprecyzować nam własne cele oraz wyznaczyć ścieżkę, którą będziemy podążać przez najbliższe lata. Jest to niesamowita okazja, by ocenić własne siły w branży, sprawdzić zdobytą wiedzę, bądź dowiedzieć się czy praca spełnia nasze oczekiwania.
Dobra praktyka pozwala nam się rozwijać, nawiązać znajomości, zdobyć doświadczenie. Więc dlaczego nie wykorzystać w pełni takiej szansy?

Postawy studentów

Praktykanci pozostawiają po sobie w firmach skrajnie różne wrażenia, nie zawsze są one pozytywne. Wielu pracodawców stwarza otoczenie dla uczniów szkół wyższych do zaznajomienia się z branżą, jednak nie każda osoba, która dostaje taką szansę wykorzystuje ją. Trudno więc mieć pretensje do przedsiębiorstw, że tak sceptycznie podchodzą do tematu praktyk.

Najczęstszym zarzutem jest brak zaangażowania. Młoda osoba mimo, że ma okazję się czegoś nauczyć za darmo to nie wykazuje choćby odrobiny zainteresowania. Wszystko przez „papierek”. System studiów przewiduje obowiązkową praktykę (najczęściej po drugim roku) dla wszystkich studentów. O ile prościej byłoby gdyby praktyka była nieobowiązkowa? Ułatwiłoby to życie niektórym studentom jak i pracodawcom.

Jak firmy traktują praktykantów?

Spójrzmy na temat praktyk z innej strony. Mamy zaangażowanego studenta, który chce się czegoś nauczyć, zdobyć doświadczenie, ale firma w zamian za taką postawę oddelegowuje go do sprzątania, czy przynoszenia kawy. Co jest tego przyczyną?!
Niektóre firmy oszukują praktykantów zatrudniając ich by wykonywali zadania, na które zwykli pracownicy nie mają czasu. Zdarza się także, że firma zleca praktykantowi zrobienie „czegokolwiek”, gdyż źle przeanalizowała swoje możliwości i nie ma czasu na przyuczenie studenta.

Jak wybrać praktyki by nie zmarnować czasu?

Najprostszym, choć dosyć czasochłonnym sposobem, jest przeszukanie sieci. Na forach internetowych możemy znaleźć interesujące nas informacje. Powstały nawet portale tematyczne, portale dla osób młodych, niedawno na łamach naszego serwisu umieściliśmy artykuł o jednym z nich.
Możemy zgłosić się do firmy, w której odbyciem praktyk jesteśmy zainteresowani, aby dowiedzieć się więcej o wykonywanych obowiązkach. Możemy również zasięgnąć opinii specjalisty – osoby, która reprezentuje Uczelnię w sprawach nawiązywania umów z firmami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *