Praca za granicą: Polak poszukiwany

POLAKBadania wskazują, że co dziesiąty Polak pracował za granicą. Większość z nich podjęła pracę poza granicami kraju, gdy Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Nadal wiele osób zastanawia się nad wyjazdem. Jacy polscy pracownicy mogą liczyć na zatrudnienie i dobre wynagrodzenie na obczyźnie?

Opiekuńczy jak Polak

Najchętniej obieranym przez Polaków kierunkiem emigracji jest oczywiście zachód. Państwa, które w ostatnich latach przyjęły najwięcej naszych rodaków to Niemcy i Wielka Brytania. W obu krajach najbardziej ceni się Polaków, których praca polega na opiece. Mowa zarówno o opiece nad dziećmi, jak i osobami starszymi.

W Niemczech, które jest państwem socjalnym, a pobyt w wszelkiego rodzaju domach seniora traktowany jest przez osoby starsze jako druga młodość, istnieje ciągłe zapotrzebowanie na opiekunów osób starszych. Szacuje się, że w tym zawodzie, u naszych zachodnich sąsiadów, pracuje 200 tysięcy osób.

W Wielkiej Brytanii, gdzie społeczeństwo zachwyca się royal baby, nie dziwi, że Polki pracujące jako nianie są niezwykle cenione i otrzymują dobre wynagrodzenie. Pensja opiekunki do dziecka w Wielkiej Brytanii oscyluje między 350, a 950 euro tygodniowo.

Naród, który leczy!

Wysokie stawki dla lekarzy oferują kraje takie jak Francja czy Szwajcaria. Polacy często zatrudniają się za granicą na weekendy, dzięki czemu nie muszą rezygnować z posady w kraju. Nasi lekarze najczęściej wybierają państwa Unii Europejskiej.

Zawód w Niemczech, którym zainteresowanie ciągle wzrasta to także fizjoterapeuta. Polscy masażyści i fizjoterapeuci bez większych komplikacji mogą liczyć na zatrudnienie. Ważne jednak, by umieć posługiwać się specjalistycznym językiem w mowie danego kraju. Czasami wymaga się także ukończenia dodatkowych kursów zawodowych.

Technicy dentystyczni, którzy zajmują się wykonywaniem prac laboratoryjnych również mogą liczyć na zatrudnienie w większości krajów Unii Europejskiej. Polscy technicy mogą liczyć na posady w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Szwecji i Francji – usługi dentystyczne w tych kraju należą do drogich.

Barman za 50 tyś. złotych rocznie

Branże, w których można liczyć na atrakcyjne zarobki to gastronomia i hotelarstwo. Statystyczny barman w Wielkiej Brytanii zarabia ok. 50 tysięcy złotych rocznie. Dodatkowym plusem jest brak wymaganego doświadczenia na stanowiskach w tych branżach. Wyjazd w poszukiwaniu pracy recepcjonistki czy barmana wydaje się atrakcyjną propozycją dla ludzi młodych. Za naszą zachodnią granicą cenieni są również polscy ślusarze, elektrycy oraz kierowcy samochodów ciężarowych. Polscy pracownicy wykwalifikowani mogą liczyć na zarobek ok. 2 tysięcy euro miesięcznie.

Agata Nurek

Jedna myśl w “Praca za granicą: Polak poszukiwany

  1. Polecam serdecznie firmę Ensila wszystkim tym, którzy chcą pracować w Belgii. Firma poszukuje murarzy, dekarzy, stolarzy, elektryków, hydraulików. Firma wypłacalna, gwarantuje zakwaterowanie. Polecam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *