Niż demograficzny – kto najbardziej odczuwa jego skutki?

Coraz mniej dzieci oraz coraz więcej osób starszych. Starzejące się społeczeństwo polskie daje o sobie znać z wielkim rozmachem. Skutki tego zjawiska są coraz bardziej widoczne oraz dokuczliwe. Nauczyciele są zrozpaczeni, zostaną tylko najlepsi.

Jedno dziecko wystarczy

Niż demograficzny to czas, w którym urodziło się mniej dzieci, w porównaniu do innego okresu czasowego. Dlaczego nas to dotknęło? Polska jest krajem wysoko rozwiniętym oraz świadomym obecnie panujących realiów. Dzisiaj młodzi najpierw chcą się ustatkować, co w naszym kraju trwa bardzo długo, by móc zrobić kolejny krok. Gdy nadchodzi czas zakładania rodziny, pary zazwyczaj kończą na jednym potomku. Powodem tego najczęściej jest brak wystarczających środków finansowych, niechęć do rezygnacji z kariery lub po prostu podążanie za modą krajów zachodnich i wzorcowaniu się na modelu rodziny „2+1”. Tak czy inaczej Polska posiada społeczeństwo starzejące się, co niesie ze sobą wiele negatywnych skutków.

Szkolnictwo odczuwa skutki

Najsilniej niż demograficzny odczują placówki oświatowe. Ze wzglądu na małą ilość dzieci, a tym samym kandydatów, szkoły zostają zamykane. Przy tak małej ilości chętnych samorządy, które otrzymują pieniądze od państwa, nie są w stanie zapewnić nauczycielom pensji o obiecanej wysokości i placówki upadają, nauczyciele tracą pracę, a niż prowadzi do bezrobocia kolejną grupę zawodową. Bezrobocie w Polsce jest wysokie i bez tego, dlatego też sytuacja wydaje się podwójnie nieciekawa. Do grona odbiorców negatywnego niżu należą również uczelnie wyższe. Mniej maturzystów, to mniej kandydatów na studia. Powstaje więc jeden wielki wyścig o to, by przyciągnąć chętnych, poprzez atrakcyjne oferty i obniżanie progów punktowych. Mimo dużych wysiłków wiele uczelni już zbankrutowało. Dodatkowo, gdy młodzi decydują się na tak popularne studia, a technika i szkoły zawodowe stają się mniej atrakcyjne, zaczyna brakować specjalistów do potrzebnych zawodów. Niż na pewno temu nie pomaga, a jedynie nasila negatywne skutki w edukacji oraz sferze społeczno-gospodarczej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *